facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Çocuk Diş hekimliğinde Acil Durumlar


Çocuklarda diş hekimliği açısından sıklıkla karşılaşılan acil durumları genellikle iki gruba ayırabiliriz:
- Çarpma/düşme sonucu meydana gelen yaralanmalar
- Diş ağrısı Çarpma/düşme sonucu meydana gelen yaralanmalar

Pek çoğumuzun bildiği gibi çocuklar yürümeyi düşe kalka öğrenirler. Bu düşmeler genellikle hasarsız atlatılabildiği gibi, bazen istenmeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Eğer çocuğunuz süt dişlenme dönemindeyse (0-6 yaş) çarpma ve düşme nedeniyle bazen ön süt dişleri çene kemiği içersine tamamen veya kısmen gömülebilir. Genellikle 3-9 ay içersinde bu dişler tekrar eski yerlerinden sürerler. Ancak çarpma esnasında bu dişlerin altındaki daimi dişlerin zedelenme ihtimalinin yanı sıra, çenede kırıklar da olabileceğinden en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır. 

Eğer düşme veya çarpma sonucu çocuğun daimi ön dişlerinde kırık/çatlak veya dişeti yaralanması oluştuysa vakit geçirmeden en kısa sürede pedodontist/diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimine gidene kadar geçen süre içinde ılık su ile ağzın çalkalanması ve yaralanma yerine soğuk kompres yapılması sonra oluşabilecek şişmeleri önleyecektir. Ayrıca kırılan parça eğer bulunabilirse vakit kaybetmeden pedodontist/diş hekimine götürülmelidir. Unutulmamalıdır ki yapılacak erken müdahaleler ileride oluşabilecek ciddi sorunları önlerler. Yaralanma sonucunda yerlerinden çıkan daimi dişler tekrar yerlerine oturtulduklarında, iyileşme şansı çok yüksektir. Dişin yuvasından tamamen çıktığı durumlarda, diş düştüğü yerden kök ucuna değmeden tutularak, serum fizyolojik, süt veya bunların bulunamadığı durumlarda su içine konularak vakit geçirmeden diş hekimine gidilmelidir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.