facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Diş ağrısı

Dişlerde ağrı genellikle derin çürükler, ve bunu takip eden diş ve dişeti enfeksiyonları ile ortaya çıkan bir tablodur. Bununla birlikte dişeti çekilmesi ve aşınmalar da diş ağrısı yapabilir. 

Diş enfeksiyonu ise diş üzerine basamama, diş çevresinde şişkinlik ve iltihap, dişlerde sallanma hissi ve zonklama ile karakterizedir. Bu durum hastanın tüm fonksiyonlarını etkiler. Ağrı, hastayı uykusundan uyandırabilecek seviyede olabilir. 

Diş enfeksiyonu, diş çürüklerinden kaynaklanabileceği gibi, dişlerin erken temasları sonucu oluşan travmalardan ya da dişeti iltihaplarının dişeti kenarından diş köküne iletilmesinden de kaynaklanabilir. Enfeksiyon tedavisi, genellikle antibiyotik ilaçların kullanımı ve enfeksiyon kaynağının uzaklaştırılması şeklinde yapılır. Sadece antibiyotik kullanımı iltihabı kısa süreliğine baskılasa da diğer tedavilerle desteklenmezse kısa sürede tekrar ve daha şiddetle oluşacaktır. 

Diş ya da dişeti iltihabı olan hastaların kendi kendilerine yapabilecekleri, bir hekime başvurana kadar geçecek sürede enfeksiyon bölgesini olabildiğince temiz tutmak ve basit ağrı kesiciler kullanmaktır. Antibiyotiklerin bilinçsizce kullanımı, aynı enfeksiyonun daha sonra tekrar oluşmasına ve antibiyotiklere direnç gelişmesine neden olacaktır. 

Diş ağrısı ve yapabilecekleriniz

Diş ağrısı insanların çaresiz kaldıkları ciddi sorunların başındadır.Bir çoğumuz diş ağrısını dindirebilmek için doğru veya genellikle yanlış olan uygulamaları deneriz.Dişhekimine ulaşamadığınız özellikle gece istirahat saatlerinde karşımıza çıkan amansız diş ağrıları zihinlerimizde kötü anılar olarak yer etmiştir.Diş ağrısının şiddeti dişte meydana gelen ve tedavisi ihmal edilmiş çürüklerin dişin pulpasına (sinirine) yakınlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır.Diş ağrısının dayanılmaz olduğu durumlar çürüğün pulpaya ulaşması ve dişin hissini veren sinirinin ağız ortamı ile ilişkide olmasıdır.Diğer dayanılmaz ağrıların sebebi ise uzun süre tedavi edilmemiş çürüklerin dişin kökünde ve yumuşak dokuda oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanan apse nedeniyledir.Her iki durumda da zonklar tarzda kulaklara yansıyan uyuşukluk hissi veren sert ağrılardır. 

Tüm ağız içi problemlerde olduğu gibi diş ağrılarında da ilk adım zaman kaybetmeksizin Dişhekimine başvurulmasıdır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.