facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Yirmi Yaş Dişleri

Yirmi yaş dişleri çoğu zaman gömülü olarak kalırlar. Bu dişlerin, uygun zamanlarda çekilmeleri, diğer dişlerin sağlıklarının korunması açısından faydalı olacaktır. Bazı durumlarda bu dişler yarı gömülü olarak, bazı noktaları ağızdan görünür şekilde sürebilirler. Bu durumda dişler tam olarak temizlenemezler ve dişeti çevresinde kalan yiyecek artıkları iltihaplara sebep olabilir. Bu duruma perikronitis denir. 

Diş çevresi dokular iltihaplandığında hastalar çenenin arka kısmında ağrı ve şişkinlik, ağız açamama ve hafif ateş hissedebilirler. Bu durumda hasta olarak yapabilecekleriniz, bu bölgeyi olabildiğince temiz tutmak, mümkün olduğunce dişlerinizi fırçalamak ve ağız gargaraları kullanmaktır. 

Perikronitis tedavisi, antibiyotik kullanılarak iltihabın baskılanması ve sonrasında etken dişin çekilmesi yönündedir. Hastalarımızın kendi başlarına antibiyotik ilaç kullanması oldukça sakıncalıdır. Yanlış antibiyotik kullanımında enfeksiyona sebep olabilen bakteriler direnç kazanmakta ve tekrarlayan enfeksiyonlar daha şiddetli olmaktadır. 

Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller nelerdir?                                                                               

  • ÇÜRÜK: Tükürük, bakteri ve yiyecek parçacıkları yeni çıkmakta olan dişin açtığı yuvada birikerek hem yirmilik dişi hem de yanındaki azı dişini tehdit eder. Bu tip çürükleri fark etmek ve tedavi etmek oldukça zordur. Ağrı ve enfeksiyona yol açan ve apseyle sonuçlanan ağır tablolar meydana gelebiliyor.
  • DİŞETİ HASTALIĞI (perikoronit): Kısmen çıkmış bir yirmilik dişin dişetinde bakteri ve yiyecek artıklarının depolandığı bir enfeksiyon odağı oluşur. Bu durum ağız kokusu, ağrı, ödem ve trismusa (ağzın tam açılamaması hali) sebep olur. Enfeksiyon lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna yayılabilir. Yirmilik dişin etrafındaki bu enfeksiyona yatkın zemin her seferinde kolayca enfekte olmaya adaydır.
  • BASINÇ AĞRISI: Sürme sırasında komşu dişlere de basınç uygulanıyorsa sıkışmadan dolayı da bir ağrı hissedilebilir. Bazı durumlarda bu basınç aşınmaya yol açar.
  • ORTODONTİK SEBEPLER: Pek çok genç birey dişlerindeki çapraşıklıkları düzeltmek için ortodontik tedavi görmektedir. Yirmi yaş dişlerinin sürme basınçları diğer dişlere de yansıyacağından diğer dişlerde de bir hareketlilik olur, çapraşıklıklar artabilir.
  • PROTEZLE İLGİLİ SEBEPLER: Protez planlaması yapılan bir ağızda yirmilik dişleri hesaba katmak gerekir. Çünkü, yirmilik diş çekildikten sonra değişen ağız yapısına göre yeni bir protez yapmak gerekecektir.
  • KİST OLUŞUMU: Gömük bir dişin sebep olduğu kistik vakalar gözlenmiştir. Kist kemik yıkımına, çene genişlemesine ve çevredeki dişlerin yer değiştirmesine ya da zarar görmesine sebep olur. Kemik yıkımını önlemek için diş çekilmeli ve kist temizlenmelidir. Nadiren bu kist çok geniş alanlara yayılırsa tümörlere dönüşebilir veya çene kemiğinde kendiliğinden kırılmalara yol açabilir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.