facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Bayanlarda Hormonal Değişiklikler ve Dişeti Sağlığı

Ergenlik: Bu dönemde bayanlarda ESTRADİOL isimli hormon düzeyinde artış olur. Bu normal bir değişikliktir fakat dişetlerinde , mevcut bakteri plağına karşı aşırı derecede artmış bir enfeksiyon cevabı gelişir. Bu dönemde dişeti kenarında kanamaya eğilim ve dişeti büyümeleri görülebilir.

Adet Dönemleri: Genelde mens başlama yaşı  12 ve normal döngü 28 gündür.  Yine bu dönemde östrojen ve progesteron düzeylerinin artması nedeniyle bakteri plağına karşı kısa süreli aşırı bir reaksiyon görülebilir. Bu esnada dişetinde kanama varlığı da artabilir.

Hamilelik: Hamilelik, anne adayının vücudunda pek çok fizyolojik değişikliğin olduğu bir dönemdir. Bu değişiklikler, vücutta yapılıp kana salgılanan ve genel olarak “hormon” adı verilen proteinler ile düzenlenir. Hamilelikte dişeti iltihabındaki artışın temel sebebi, kan dolaşımındaki östrojen ve progesteron seviyelerinin artması ve bu artan hormon seviyesinin kılcal damarların geçirgenliğini arttırmasıdır. Bunun sonucunda ödem ve kızarıklık artışı gözlenir

Anne adayının vücudundaki bu “kimyasal fırtına”, dişetinin mikrobiyal dental plağa karşı savunma cevabını bozar. İlk üç aydaki bulantı ve kusmalar nedeniyle ağız bakımı standartının düşmesi de buna eklenince, dişetinde şiddetli gingivitis ve bazen lokalize dişeti büyümeleri görülür. Periodontal sorunlar genellikle hamileliğin 2. - 7. ayları arasında meydana gelir. Bu lokalize büyümeler “hamilelik tümörü” diye adlandırılır. En çok etkilenen bölgeler, üst ön dişler bölgesi ve dişler arası bölgelerdir. Progesteron kaynaklı damarsal değişiklikler özellikle daha önceden dişeti iltihabının var olduğu bölgede hamilelik tümörünün gelişimine yol açabilir. Bunun dışında taşkın dolgular, uyumsuz protezler, ağız solunumu gibi dişeti iltihabına yatkınlığı arttıran yerel faktörlerin bulunduğu alanlarda da rastlanabilir.

Şikayetleri olan bireylerin hamilelikleri süresince ayda bir kez dişeti hastalıkları uzmanı tarafından takip edilip gerektiğinde basit bir diştaşı temizliği ile şikayetlerinden arınmaları ve konforlu bir gebelik süreci yaşamaları mümkündür. Gebelik döneminde yapılacak tüm dental müdahaleler gibi dişeti ile ilgili yapılacak girişimler genelde gebeliğin 4-6 ayları arasında ve hastanın jinekoloğu ile dialog halinde yapılmalıdır.

Tedavileri, hamilelik sırasında diş yüzeyi temizliği ve ağız hijyen standartının yükseltilmesi ile lezyonun küçültülmesi, doğumdan sonra da cerrahi bir operasyon ile alınmaları ile yapılır.

Menapoz: enapoz döneminde kan dolaşımındaki östrajen seviyesinin azalmasına bağlı olarak

-Dişetinde parlak, kolay kanayan, ödemli bir görüntü

-Ağız içinde döküntüler

-Ağız kuruluğu

-Dilde yanma ve hassasiyet artışı

-Dişeti çekilmeleri görülebilir.

Erken menapoza giren bayanlarda kemik erimesinin (osteoporöz) daha sık görülmesi ve kemiğin mineral yoğunluğunun ciddi anlamda azalması, mevcut dişeti hastalığını şiddetlendirici etki gösterirler.

Doğum Kontrol Hapı (Oral Kontraseptif) Kullanımı: Bu tip ilaçlar sentetik östrojen ve progesteron hormonları ihtiva ederler. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu tip ilaçların tek başlarına dişeti hastalığına neden olmadıkları fakat mevcut dişeti hastalığının şiddetini, düşük bir olasılık da olsa, arttırabilecekleri ortaya konmuştur.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.