facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Dişeti Hastalıklarında Sigaranın Rolü

Sigara içmenin akciğer ve kalp hastalıkları ile bağlantısı olduğu herkesin bildiği bir şeydir. Buna ek olarak günümüzde yapılan çalışmalar, tütün kullanımının periodontal hastalığın delişmesi ve ilerlemesinde en belirgin risk faktörü olma ihtimalini göstermiştir. Sigara içenlerin dişleri üzerinde tartarın(diş taşının) gelişmesi çok daha muhtemeldir ve hastalığa neden olan bakteriler de burada gelişir.

Periodontal hastalık, kemiğe, diş etlerine ve dişi saran diğer yumuşak dokulara saldıran bir enfeksiyondur. Nedeni, yemek ve bakterilerin meydana getirdiği ve dişte sürekli oluşan yapışkan, renksiz bir film olan plaktır. Eğer temizlenmezse, sadece 24 saat içinde plak sertleşerek tartarı (diş taşını) oluşturur. Vücudunuz plaktaki ve tartardaki bu bakterilere tepki olarak enfekte olmuş alana beyaz kan hücreleri (vücudun doğal savunması) gönderir. Bu beyaz kan hücreleri diş etlerin ulaştığında, enfeksiyonla savaşmak için enzimler açığa çıkarır. Ne yazık ki bu koruyucu enzimler kemiğe ve dişleri saran yumuşak dokuya da saldırır ve parçalar.

Tedavi edilmediğinde periodontal hastalık daha da kötüleşerek dişlerinizle diş etleriniz arasında cepler oluşmasına sebep olur. Zararlı bakteriler bu ceplerde hızla gelişir ve daha fazla kemik ve yumuşak doku yok edildiği için ceplerin derinleşmesine neden olur. Dişleriniz sallanmaya başlayabilir, ağrı yapabilir ve hatta çıkabilir de. Sigara içmek, bu problemi, vücudunuzun periodontal hastalıkla savaşmak için kullandığı doğal işleme zarar vererek daha kötü hale getirir; tükürük düzeylerini düşürür, kan akışını sınırlar ve bağışıklık sisteminize zarar verir.

Sigara dumanında formaldehyde, karbon monoksit, amonyak ve arsenik de dahil 4000'den fazla kimyasal vardır. Tütünde bulunan bu ve diğer kimyasallar iyileşme işlemini yavaşlatabilir ve periodontal tedavinin etkisini azaltabilir. Puro, pipo ve tütün çiğnemek gibi diğer tütün ürünleri de benzer toksinler içerir ve tamamen aynı sonuçları doğurur.

Sigara içenlerin gelişmiş periodontal hastalığa sahip olma ihtimali dört kat fazladır. 65 yaş üzerindekilerden her gün sigara içenlerin yüzde 41.3’ünde  dişleri olmadığını bildirmektedir. Bu oran sigara içmeyenlerde yüzde 20’dir. Tütün kullanıcılarında ayrıca ağız kokusu, ağız yaraları, diş lekesi ve oral kanser gibi rahatsızlıklar çok daha fazladır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.