facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Hamilelikte Dişeti Sağlığı

Hamilelik, anne adayının vücudunda pek çok fizyolojik değişikliğin olduğu bir dönemdir. Bu değişiklikler, vücutta yapılıp kana salgılanan ve genel olarak “hormon” adı verilen proteinler ile düzenlenir. Anne adayının vücudundaki bu “kimyasal fırtına”, dişetinin mikrobiyal dental plağa karşı savunma cevabını bozar. İlk üç aydaki bulantı ve kusmalar nedeniyle ağız bakımı satandartının düşmesi de buna eklenince, dişetinde şiddetli gingivitis ve bazen lokalize dişeti büyümeleri görülür. Periodontal sorunlar genellikle hamileliğin 2. - 7. ayları arasında meydana gelir. Bu lokalize büyümeler “hamilelik tümörü” diye adlandırılır. Bu lezyonlar habis olmayıp, tedavi edilmeseler de doğum sonrasında hacimce küçülürler.

Hamilelik sırasında bireylerde östrojen hormonu azalmakta ve progesteron hormonu artmaktadır. Progesteron hormonu dişeti dokusundaki enfeksiyonların daha ağır seyretmesine neden olabilmektedir. Bu hormon nedeniyle hassaslaşan dişetinde artan kanama ve hassasiyet şikayetleri ile karşılaşılabilmektedir. Hamilelik süresinde nadiren de olsa hamilelik tümörü denilen dişeti büyümelerine de rastlanabilir. Bu tip tümörler çok yüksek oranda selim yapıda olup genellikle gebelik sonrasında basit bir operasyon ile alınabilirler. Bu tip şikayetleri olan bireylerin hamilelikleri süresince ayda bir kez dişeti hastalıkları uzmanı tarafından takip edilip gerektiğinde basit bir diştaşı temizliği ile şikayetlerinden arınmaları ve konforlu bir gebelik süreci yaşamaları mümkündür. Gebelik döneminde yapılacak tüm dental müdahaleler gibi dişeti ile ilgili yapılacak girişimler genelde gebeliğin 4-6 ayları arasında ve hastanın jinekoloğu ile dialog halinde yapılmalıdır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.