facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Yaşlılık ve Dişeti Sağlığı

Yaşlılıkla birlikte vücudun genelindeki değişimlerle birlikte dişetinde de değişimle başlar. Bu değişimlerin en tipik olanlarından biri dişeti çekilmesi ve dişetinin yapısal olarak incelmesidir. Bu değişimlere paralel olarak yapılabilecek herhangi bir dental girişim esnasında, hem bireyin yaşlılığı hemde potansiyel sistemik hastalıklarına bağlı olarak yara iyileşmesinin geç olması da beklenebilir.

Dişetindeki değişimlerle birlikte altta dişe destek olan kemik dokusunda da yerel veya genel erimeler nedeniyle dişlerde yer değişimleri hatta dişlerin sallanması olası sorunlar arasındadır.

Bireylerin özellikle 70 yaşından sonra ağız hijyeni girişimlerini yerine getirme konusundaki yeteneklerinin gerilemesi ve buna bağlı bakteri plağının artış göstermesi, özellikle dişeti çekilmesi olan bireylerde çeşitli kök çürüklerine neden olmaktadır. Bu tip kök çürüklerinin tedavisi normal çürüklerin tedavisine göre daha güç olmaktadır. Çünki buradaki çürümeler kökün en dış tabakası olan sementte olmakta ve sement dokusu mine dokusuna göre daha yumuşak ve dirençsiz olması nedeniyle çürük hızla ilerleyebilmektedir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.