facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Doğumun Başlangıç Belirtileri

Gebelerin en büyük korkularından biri hastaneye yetişememe korkusudur. Bu konuda gereksiz kaygılardan kurtulunuz. Doğumun pek çok öncü belirtisi vardır. Ve sizin bunları hissetmemeniz mümkün değildir. Bunlar başladığında kliniğe ulaşmak için bol bol zamanınız olacaktır.

Doğumun başladığını gösteren belirtiler şunlardır:

⦁ Ağrıların başlaması : Başlangıçta belinizde olabilen, ardından karnınıza yerleşen, ağrılı kasılmalardır. Başlangıçta 20 dakikada bir gelip 60 saniye kadar sürebilir. Giderek ağrılar daha sık gelmeye başlar ve daha kuvvetli bir hal alırlar. Bu dönem yaklaşık 4-6 saat sürebilir.

⦁ Nişan gelmesi: Rahim ağzını tıkayan kanlı, sümüksü maddenin vagenden atılmasıdır. Genellikle doğum ağrıları başlamak üzereyken veya ağrılar başladıktan sonra atılır.

⦁ Su gelmesi: Bebeğinizin içinde bulunduğu su kesesinin yırtılması, ve suyun dışarı boşalmasıdır. Genellikle hastaneye yatırıldıktan sonra doğum ağrıları başlar. Ağrılarınız başlamazsa doğum suni sancı ile uyarılır veya sezaryen operasyonuna gerek duyulabilir.
⦁ Kanama olması : Doğumun öncü belirtisi vaginal kanama olabilir. Doğum tarihine yakın dönemde vaginal kanama bazı önemli problemlerde de ortaya çıkabilir.

Bu gibi belirtiler ortaya çıktığında derhal doktorunuzla haberleşiniz. Eğer doktorunuza ulaşamıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 

Op.Dr.Özer Kutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.