facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Erken Teşhis Kolon Kanserinde Hayat Kurtarıyor

Hem ülkemizde hem de dünyada sık görülen kanser türlerinden biri olan kolon kanserinin neredeyse yüzde 90'ından fazlası polipten (iyi huylu tümör) gelişiyor. Başlangıçta, iyi huylu olan metastaz yapmayan ve henüz kanserleşmemiş urlar olan poliplerin daha kanserleşmeden endoskopik yöntemle alındığında (polipektomi) kolon kanserinin büyük oranda önüne geçildiğini belirten Özel Jimer Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, kolon kanserinden korunma yolları ve tedavi yöntemlerini anlattı.

 

Tarama testlerini ihmal etmeyin

Kolon kanseri taramasında en kolay yöntem; dışkıda gözle görülemeyecek kadar az miktardaki kanın saptanması için yapılan "gizli kan testi". Daha ileri bir yöntem olan sigmoidoskopi, bağırsağın makattan itibaren son 60 cm'lik kısmının optik cihazla incelenmesi anlamına geliyor. Daha riskli bireylerde ise tüm kalın bağırsağın incelendiği kolonoskopiden yararlanılıyor. Kolonoskopi; kalın bağırsak içindeki patolojileri ortaya koymada büyük yarar sağlayan ve "altın standart" kabul edilen bir yöntem.


50 yaşından sonra tarama şart

Normal riskli bireylerin 40 yaşından itibaren yılda bir dışkıda gizli kan testi, 50 ile 70 yaş arasın- da olanların ise her beş yılda bir sigmoidoskopi yaptırması öneriliyor. Herhangi bir riski bulunmayan sağlıklı bireylerde kolon kanseri taramasına 50 yaşından sonra başlanır. Bir tarama kolonoskopisi "eğer tamamen normal sonuç vermiş ise" kişiyi yaklaşık 8-10 sene koruyabilir. Kansere dönüşme riski yüksek olan poliplerin temizlenmesi ve uygun aralarla izlem, kolon kanserinden korunmada önem taşıyor.


Kanser gelişimi önlenebilir

Kolon kanseri için ailesel risk faktörleri ve kişisel düzeltilebilir veya izlenmesi gereken risk faktörleri bilinir,kişilerde buna yönelik uygun kontroller yapılırsa, kanserin gelişmesi büyük oranda önlenebilir.


Kimler risk altında

 • Ailesinde kolon kanseri ya da polip öyküsü olanlar
 • 50 yaşın üzerindekiler
 • Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olanlar
 • Batı toplumlarında görülen beslenme alışkanlığı, işlenmiş gıda ile önerilenden fazla et tüketenler
 • Aşırı kilolular
 • Sigara içenler
 • Hareketsiz yaşam sürenler


Semptomlar neler?

Erken teşhisin çok önemli olduğu kolon kanseri, belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen bir kanser türü. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerde görülen bu kanser erken teşhisle tedavi edilebiliyor.

 • Kansızlık
 • Ele gelen kitle
 • Rektal kanama
 • Büyük abdest çapında incelme
 • Tuvalete gidip rahatlayamama
 • 15 günden uzun süren karın ağrısı


Robot kullanımı cerrahide büyük avantaj sağlıyor

Özellikle kolon ve rektum kanserinde, daha fazla olarak erkeklerde, robot kullanımının; dar bir kemik yapı içindeki organın kanser cerrahisi ilkelerine bağlı kalınarak ameliyatın gerçekleştirilmesi sırasında pek çok avantajı var. Erkeklerde rektum kanseri ameliyatları sonucunda açık cerrahide çok fazla olasılıkla ortaya çıkabilen, işeme ve seksüel fonksiyon bozuklukları robotik cerrahide daha az. Detaylı görüntü ve hassas aletler yardımı ile kanama daha az oluyor. olursa kontrolü daha iyi yapılabiliyor.En az kan kaybı yaşanıyor. Yapılan araştırmalar robotik cerrahinin onkolojik sağ kalım başarısının açık ve diğer cerrahiye eşdeğer olduğunu gösteriyor.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.