facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Meme Asimetri - Meme Onarımı


İnsanlarda çift bulunan organların (göz,kulak,göğüs) birçoğunda hafif derecelerde de olsa asimetri,yani büyüklük ve konum farkı olabilir.Bu durum göğüs dokusu için de geçerlidir ve bayanların birçoğunda her iki memenin büyüklüğü birbirinden farklıdır.Bazı durumlarda meme başının yerleri ve konumları da değişik olabilir. Bazı durumlarda ise bu asimetri durumu çok ileri derece ortaya çıkar ve kişileri rahatsız eder.Her iki memenin rahatsız edici şekilde büyüklük ve konum farkı bulunması durumunda yapılan ameliyata da meme asimetrisi onarımı adı verilir.

Meme asimetrisi birçok kombinasyon ile karşımıza çıkabilmektedir.asimetrinin başlangıç yaşı genellikle ergenlik dönemidir.İlerleyen yaş,gebelik,emzirme ve yer çekimi etkisiyle de mevcut asimetri daha da göze batacak hale gelir.

Meme asimetrisi ve onarımı

Meme asimetrisi onarımından önce ayrıntılı ve titiz bir muayene yapılır.Her iki meme, göğüs yapısı,hacmi,meme başının yeri ve omuz yüksekliği gibi anatomik referans noktaların ölçümü yapılır.Asimetriye neden olan yapılar değerlendirilir ve çözümler bunlara göre yapılır.

Memeler küçük ve asimetrik: Bazı durumlarda her iki meme normalde küçük fakat bu haliyle dahi asimetrik olabilir. Tedavi meme protezleri ile yapılır. Bu durumda simetri yakalayabilmek için her iki memeye farklı boyutlarda silikon protezler konulur.

Memeler büyük ve asimetrik: Her iki meme normalden büyük ve asimetrik durumda ise meme küçültme operasyonu uygulanır. Simetri yakalayabilmek için küçültme oranları birbirinden farklı yapılır.

İki meme den biri normal diğeri az gelişmiş veya küçük: Küçük olan memeye augmentasyon yani protezle meme büyütme ameliyatı yapılır.

Bir meme normal boyutta, diğeri normalden daha büyük: Bu durumda büyük olan memeye meme küçültme operasyonu yapılarak simetri yakalanmaya çalışılır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.