facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Meme Büyütme


Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır. Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir.

Silikon meme protezi (implantı) nedir?

Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir. Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir. Günümüzde kullanılan meme protezleri şöyle adlandırılabilir:

a. Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır .Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir. ABD'lerinde FDA (Food and Drug Administration ) tarafından 2006 yılı kasım ayında tekrar FDA onayı almıştır.

b. Silikon balonun içi boştur.Jel dolu (Gel-filled) : Serum fizyoljikle doldurulanlar (Saline-filIed) : Ameliyat esnasında halk arasında tuzlu su diye bilinen serum fizyolojik ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur. Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanlarının imal edildiği bildirilmiştir .

Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü (textured) yuvarlak protezler kullanılmaktadır. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilecektir.

Meme büyütme ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır.1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu izin yerleşimi şunlardan biri olabilir:

Meme altı kıvrımı (Submammarian)

Meme baş alt kısmı (Sirkumareolar)

Koltukaltı (aksiller).

Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez konabilmektedir. Ancak bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir

Protezin yerleştirileceği bölge ise kas altı ,meme dokusu (gland) altı, kas zarı (fasya) altı veya son dönemlerde kliniğimizde sıklıkla uyguladığımız dual plane (çift planlı) yapılabilir. Bu yöntem ile hem kas altına konulan hem de gland altına konulan tekniğin avantajlarını birleştirmiş hale geliyoruz.

Hangi protez hangi cerrahi teknik?

Protez ve kullanılacak olan ameliyat tekniği kişiye özel planlama ve ölçümler sonucu netleşir.Önemli olan herkese aynı tip ameliyatı yapmak değil kişi özellikleri ve doku karakterine uygun ameliyat seçmektir.Örneğin meme başında yapılan kesiler meme başı duyusunu etkilemektedir ve genç hastalarda tercih edilen bir yöntem değildir. Memede yoğun kistleri bulunan hastalarda da meme başı kesisi değil meme katlantı noktası seçimi daha uygun olur. Görüldüğü gibi meme büyütme ameliyatında protez ve teknik seçimi tamamen kişiye özeldir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 1 saat kadar sürmektedir.1 gün hastanede kalmak yeterli olur.Panumsnalar 2-3 gün sonra çıkarılabilir.Ameliyat sonrası takılan sporcu sütyenlerinin 4 hafta kadar kullanılması önerilir.

Protezler ile ilgili sık sorulan sorular

Meme başı duyusu etkilenir mi:meme başından yapılan kesilerde meme başı duyusunun bir miktar etkilenmesi mümkündür fakat diğer teknikler ile bu tür sorunlar yaşanmaz.

Protezler zararlı mıdır ?

Hayır. Bu konu ile ilgili yayımlanmış yüzlerce çalışma mevcut. Protezler FDA ve Avrupa Birliği standartlarında kullanıldığında, yapılan çalışmalar ile desteklendiğinde insan sağlığına zarar vermezler Ameliyat emzirmeyi etkiler mi ?

Hayır. Çünkü süt kanallarına ve süt bezlerine bu ameliyatta zarar verilmez. Kişiler operasyon sonrası çocuk sahibi olduklarında emzirme işlemi yapılabilir. Silikonlarım patlar mı?

Silikonların patlaması mümkün görünmüyor.Günümüzde silikonlar çift katlı bir bariyer ile korunmakta ve dokulara sızması engellenmektedir. Eski dönemlerde kullanılan silikonların iç yapısında sıvı bulunuyordu ve bu sıvının implanttan kaçışı sönme veya patlama olarak nitelendiriliyordu.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme olur mu ?

Bir dönem liposuction ile elde edilen yağın tekrar vücuda enjekte edilmesi yöntemi kullanıldı. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme günümüzde tavsiye edilen bir yöntem olmaktan çıktı. Enjekte edilen yağın neredeyse yarısının 6 ay 1 yıl içinde eridiğini de unutmamak gerek. Enjeksiyon bölgesinde yağ kistlerinin oluşabilme ihtimalini de göz önüne almak gerekir.Bu bakımdan yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi kliniğimizce gerçekleştirilmemektedir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.