facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Saç Ekimi ve Nakli


Saç dökülmesinin yaşlılık ve hormonal nedenler gibi birçok sebebi bulunmasına karşın genetik etkenler ilk sırada yer alır. Saç kaybı, hem erkeklerde hem de kadınlarda fiziksel görünümü etkilemekte ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında günümüzde saç ekimi ve nakli ile doğal görünümlü saçlar elde etmek mümkün olmaktadır

Saç dökülmesi ve kaybı erkek ve kadınlarda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu farklılığın en önemli nedeni her iki cins arasında bulunan hormonal farklılıklardır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Erkek tipi saç dökülmesi hepimizin bildiği gibi tepe ve alın bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Bu durumun en büyük nedeni bu bölgelerde bulunan kıl köklerinin testesteron (erkeklik hormonuna) aşırı duyarlı olmasıdır Buna karşın ense bölgesi ve iki kulak arasında kalan alan hormonal değişimlere dirençli olduklarından bu bölgelerde saç kaybına pek rastlanmaz. Saç ekim ve nakil işlemlerinde ense ve iki kulak arasında kalan saçlar kullanıldığından ekim sonrasında saç kaybı yaşanmaz. Çünkü bu saç kökleri hormonal değişimlerde etkilenmezler.

Kadınlarda Saç Kaybı: Saç dökülmesi ve kaybı kadınları da etkilemektedir. Özellikle menopoz sonrası ortaya çıkan hormonal değişiklikler sonucu saçlarda cansızlık, güçsüzlük ve dökülme gibi problemler görülebilir. Kadınlar bazen bu sorunları gidermek amacıyla postiş ve peruk gibi uygulamaları da denemektedirler. Kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmelerinde mezoterapi ve PRP (plateletten zengin plazma) yöntemleri etkili olmaktadır.

Saç Ekim Yöntemleri

Erkek ve kadın tipi saç dökülme şikayeti olanların bir plastik cerraha başvurmaları iyi bir başlangıç noktası olur. İlk muayene oldukça önem taşımaktadır .Bu muayenede saç dökülmesinin nedenleri, dökülme özellikleri, dökülme derecesi ve ailede saç dökülme hikayeniz alınacaktır. Yapılacak işlem ile ilgili bilgi aldıktan sonra beklenti ve istekleriniz doğrultusunda uygun teknik kullanılarak tedaviniz gerçekleştirilecektir.

Saç ekiminde günümüzde iki ayrı teknik kullanılmaktadır

FUT Yöntemi (FolikulerUnitTransplantation) İle Saç Ekimi

Ense bölgesinden, yani dökülmeye dirençli bölgeden şerit halinde alınan saçların köklerine zarar verilmeden 2 ve 3’ lü ünitelere ayrılarak dökülmenin olduğu bölgeye ekim işlemine “FUT” yöntemi adı verilmektedir.Cerrahi işlem öncesi saçların alınacağı bölge üzerinde yoğunluk hesaplaması yapılır ve alınacak şeridin boyutları belirlenir.Şeridin çıkarıldığı ense bölgesi özel dikişler ile dikilir.Bu bölge saçlı deri içinde kaldığından saçlar çok kısa kestirilmediği sürece dışarıdan belli olmaz.

FUE (FollicularUnitExtraction) Tekniği İle Saç Ekimi

Dikişsiz saç ekimi yöntemi adını da verebileceğimiz bu yöntemde ense bölgesinde bulunan saçlar 1 mm lik özel iğneler ile alınır. Bu yöntemde şerit halinde saç çıkarılmadığından ileriki dönemde ense bölgesinde iz kalmaz. Tek tek alınan saç kökleri yine aynı yöntemle saçların kaybedildiği bölgeye nakledilir. Ense bölgesinde yeterli sıklıkta saça sahip olmayan kişilerde bu yöntem kullanılarak göğüs, sırt ve karın bölgesinden de kıl kökü almak mümkün olmaktadır. Kliniğimizde her iki yöntem de saç ekiminde FUE yöntemi kullanılmaktadır. Ekim sonrası iz bırakmaması ve daha kısa sürede iyileşme göstermesi bu yöntemin en önemli avantajıdır.

FUE Yönteminin Avantajları

Ense bölgesinde cerrahi iz bırakmadığından ileriki dönemde kısa saç kullanmak isteyen kişilere önerilir.

Verici alanda yeterli miktarda saç kökü olmayan kişilerde göğüs, sırt ve karın bölgesinden kıl kökü almamızı olanaklı kılar

İyileşme dönemi daha kısa sürmekte ve erken dönemde iş hayatına dönmek mümkün olmaktadır

Kaş ve sakal bölgesinin şekillendirilmesi amacıyla da kullanılabilir.

Daha önce FUT yöntemi ile saç ekimi uygulanmış kişilerde başarılı sonuçlar doğurur

Cerrahi Sonrası Bakım: İşlem tamamlandıktan sonra saçlarınız ve saç deriniz temizlenir ve 3 gün bandaj ve pansuman uygulaması yapılır. Pansumanlar çıkarıldıktan sonra saçlarınızı yıkamanıza izin verilir. Bu dönemde aşırı sert hareketler yapmadan özel losyon ve şampuanlar ile hafifçe masaj yaparak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi yöntemle saç ektirmeliyim?

Saç ekimi konusunda 2 farklı yöntem bulunsa da günümüzde teknolojik ilerlemeler sayesinde FUE yöntemi tercih edilmektedir.

Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir

Ekilen saçlar ne zaman ve nasıl çıkar?

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır.

Saç ekim işlemi nerelerde yapılır?

Öncelikle saç ekimi yaptıracağınız merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve ameliyathanesi olan bir cerrahi merkez olmasına, sağlık kuruluşu bünyesinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarının olmasına dikkat ediniz. Operasyon sadece bu iş için hazırlanmış steril bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Kullanılan cihazlar gelişmiş teknoloji ürünleri olmalıdır

Ekilen saçlar tekrar dökülür mü?

Ekilen saç kökleri size ait olduğundan ve dökülmeye dirençli bölgeden alındığından cerrahi sonrası saçlarınızı dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz ve ekilen saçlarda dökülme problemi yaşamazsınız.

Ne zaman işe dönebilirim?

Ekim sonrası 3.gün tüm bandajlar çıkarılır ve bu günden sonra kişiler iş yaşamlarına dönebilirler.

Saç Ekimi Fiyat Talebi

CAPTCHA

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.