facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Güneşin Zararlı Etkilerine Dikkat!


Bronzlaşmak güzel ancak güneş ışınları cilde zarar vermekle kalmıyor, cilt lekelerinin tedavisini de zorlaştırdığını gösteriyor. Ciltte güneş lekeleri yaz mevsimi sonunda ortaya çıkıyor. Genellikle sonbaharda lekelerin arttığı ve cildin kuruduğu görülüyor. Bunun nedeni bronzlaşma ile koyulaşan cilt yanık hasarından dolayı gergin ve nemli görünür, oysaki bu tamamen yanılsamadır. Korunmayan ve bronzlaşan cilt nem kaybederek yaz boyunca hasar görür. Güneşlenme sezonu bittiğinde ve cilt rengi açılmaya başladığında ise bu lekeler ortaya çıkar, ancak çok geç fark edildiği için bazıları derinleşir ve koyulaşır. Bunların da tedavisi çok daha zordur.

Güneşten Koruyucu Ürünleri, Güneşe Çıkmadan 20 Dakika Önce Uygulayın

Güneşten koruyucu ürünler, güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdır. Deriye yeterli miktarda ve kalınlıkta sürülmelidir. Özellikle yüz, boyun, ense ve omuz gibi sürekli güneş gören alanların daha özenli korunması gerekmektedir. Gün içerisinde 4 saat aralarla tekrarlanması gerekmektedir. Güneş koruyucu ürünler genelde suya dayanıklı olmakla birlikte, havuza veya denize girmek, havlu ile kurulanmak ve terlemek gibi durumlarda 2 saat aralarla tekrarlanmalıdır.

Güneş Koruyucu Seçerken Bunlara Dikkat Edin

  • Hem UVA, hem de UVB’ye karşı koruyucu olmalı
  • En az SPF 30 düzeyinde koruma sağlamalı
  • Gözenekleri tıkayıcı özellikte olmamalı
  • Alerjik veya irritan olmamalı
  • Renksiz ve kokusuz olmalı
  • Suya, terlemeye karşı dayanıklı olmalı

Yaz Dönemi Saat 11:00 – 16:00 Saatleri Arası Dışarıya Çıkmayın

Sadece güneş koruyucu sürmek yeterli değildir. Yaz dönemi saat 11:00 – 16:00 arası zorunlu olmadıkça dışarıda kalınmamalı, gölge alanlar tercih edilmelidir. Özellikle çocukların deniz kenarında beyaz, uzun kollu ince kıyafetlerle korunmasına dikkat edilmesi gerekir. Fakat giysiler ıslandığında güneş koruma özelliklerinin azaldığı bilinmelidir. Günümüzde artık sağlıklı bronzlaşma diye birşey olmadığını biliyoruz. Savunmasız bir şekilde uzun süreli güneş maruziyetinin; güneş yanıkları, lekelenmeler, deri yaşlanması ve deri kanserlerine neden olmak dışında bize hiçbir katkısı bulunmamaktadır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.