Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, genel adı ile “plastik cerrahi” vücut üzerindeki çeşitli yapıların yeniden yapılması, şekillendirilmesi ve her türlü estetik girişimi kapsayan cerrahi bir disiplindir.

Kozmetik, estetik cerrahi plastik cerrahinin en bilinen kısımlarıdır. Bilinenin aksine plastik cerrahi alanının büyük kısmını estetik cerrahi dışında rekonstüktif cerrahi, kraniyofasiyal cerrahi, el cerrahisi, mikrocerrahi ve yanık tedavisi oluşturmaktadır. Rekonstrüktif ve estetik cerrahi olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmıştır.

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi kliniğimizde aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

 • Burun Estetiği
 • Göğüs Küçültme
 • Göğüs Büyütme
 • Göğüs Dikleştirme
 • Kanser Sonrası Göğüs
 • Dolgu-Botox
 • Liposuction
 • Vücut Estetiği
 • Navigasyonlu Lazer Liposuction
 • Göz Estetiği
 • Kulak Estetiği
 • Dudak Estetiği
 • Karbon Peeling
 • Vajina Estetiği
 • Lazerle Leke Tedavisi
 • Lazerle Ben Alma
 • Yağ Enjeksiyonu
 • Kaş Kaldırma

Navigasyonlu Lazer Lipoliz Nedir?

Lazer lipoliz, lazer enejisi ve ışınları ile yağ hücreleri hasarlanarak yok edilmesidir. Vücuttan fazla yağların uzaklaştırlması ile birlikte cilt sıkılaşması da sağlamaktadır. Navigasyonlu lazer lipolizin lazer lipolizden farkı ince fiberoptik kanülleri ile yağ dokuya iletilen lazer enerjisinin özel GPS sistemi ile tüm bölgeye eşit uygulanıp uygulanmadığı takip edilebilmesidir. Böylelikle daha düzgün bir görünüm sağlanmakta ve normal liposakşın sonrasında görülen ciltte dalgalanma, düzensizlik, tümsek veya çukur görünüm olasılığnını en aza indirmektedir.

Kimler Yaptırabilir?

İdeal kiloda olup diyet ve spora rağmen bölgesel fazlalıkları oln kişilere uygulanmaktadır. Dirençli bölgesel kiloya belli derecede eşlik eden cilt sarkması mevcut ise aynı seansda lazer enerjisinin cildi sıkılaaşıtma etkisi nedeniyle bu sorun da giderilmektedir.

Ameliyathande Mi Muaynehanede Mi Yapılmalı?

Lazer lipoliz işlemi hastane koşullarında ameliyathane ortamında yapılmadır. İşlem lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya sedayon (damar yolundan ilaç verilerek uyutma) ile veya ikisinn kombinasyou ile yapılmaktadır.

Hangi Bölgelere Yapılmaktadır?

Karın, bel, çene altı, üst kol iç kısımlar, basen, bacak ve diz iç kısımlar en sık uygulanan bölgelerdir. Bunların dışında erkekte meme büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti, karın germe veya meme küçültme ameliyatlarında yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Ne Zaman Yapılmalı?

Belli bir zamanda yapılması gibi keskin sınırları yoktur. Ancak özellikle de yaz aylarına giriş yaptığımız bu dönemde bölgesel yağ fazlalıkları birçok kişinin ortak sorunu olması nedeniyle bahar ve yaz başlangıcında daha çok talep edilmektedir.

Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde yağ fazlalığın olduğu bölgeler işaretlenir. Serum suyu ve lokal anestezik denilen bölgesel uyuşturmaya ve kanamayı en aza indirmek için kullanılan ilaçlar ile bir karışım hazırlanr. Bu karışım belirlenen alanlara 1-2mmlik mini kesilerden verilir. Ardınan aynı kesi yerlerinden lazer fiberoptik kanüller(ince boru)girilerek belirlenen yağ dokular lazer enerjisi ile hasarlanır. Navisgasyonlu lazer lipoliz bize ekrandan ne kadar enerji verdiğimizi ve yağ dokunun tamamen hasarlanıp hasarlanmadığını göstermekdir. Yağ dokunun tamamen hasarlanamsı sonrasın vakum yardımı ile bu yağ vücut dışına çıkarılır.

Lazer Işını Damar Ve Sinirlere Zarar Verir Mi?

Kullanılan lazer ışını yağ dokuya özgü olduğu için sinir, damar gibi diğer dokulara zarar vermez ve ciltte yanığa neden olmaz.

Ameliyat Sonrası Hastanede Kalacakmıyım?

Ameliyat sonrasında yapılan işlemin büyüklüğüne ve anestezi tipine göre hastanede kalıp kalmayacağınıza karar verilir. Bölgesel anestezi ile sınırlı alana işlem yapıldı ise aynı gün içerisinde taburcu edilebilirsiniz. Ancak genel aneztesi almış ve geniş alan çalışılmış ise 1 gece hastanede kalınmaktadır.

Ameliyat Sonrası Süreç Nedir?

Ameliyat sonrasında 6 hafta kadar korse kullanmanız gerekmektedir. Ameliyattan sonra ilk 24 saat uzun ara sonrasında spor yapımış gibi vücutta hafif ağrı olabilir. 24 -48 saat sonra bu ağrılar belirgin şekilde azalmaktadır. İşlem yapılan bölglerde hafif morluklar olabilir, bunlar 1 hafta içerisinde geçmektedir. İlk 1-2 hafta işlem yapılan bölgede şişlik olmaktadır.6-8 hafta da bu şişlikler belirgin şekilde azalır. 3-6. aylarda ciltteki sıkılaşma belirginleşmeye başlamaktadır. Ameliyattan 2-3 gün sonra günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Cerrahi yüz germe:

Yüz bölgesindeki sarkmış-kırışmış cildin ve fazlalık yağ dokularının alınıp, kasların ve derinin askılanarak yüzün gerilmesi, gençleştirilmesidir.

Cerrahi boyun germe:

Boyun bölgesindeki sarkmış-kırışmış cildin ve fazlalık yağ dokularının alınıp, kasların ve derinin askılanarak yüzün gerilmesi, gençleştirilmesidir.

Ben alımı :

Ben aldırmak konusunda en sağlıklı ve doğru metod, cerrahi olarak yani ameliyat ile ben çıkarılmasıdır. Ben aldırmak ile ilgili bir çok yöntem vardır. Bu yöntemler arasında lazer ile çıkarma, dondurma (kriyo), traşlama, koterize etme (yakma) sayılabilir. Lazer uygulamalarının birtakım riskleri vardır. Bunlar arasında kalıcı cilt lekeri, kalıcı kızarıklık, yanık, uçuk virusunun aktive olması, pigment hücrelerinin aktive olarak tekrar ben çıkması sayılabilir. Görüldüğü gibi halk arasında lazer iz bırakmaz şeklindeki yanlış görüş yanında lazerin birçok önemli riski de vardır.

Yanak Gamzesi:

Gamze estetiği lokal anestezi altında, ağız içinden yapılan ortalama 30 dakika kadar süren bir operasyondur. Ameliyat öncesinde gamzenin nereye yapılacağı muayene ile belirlenir ve işaretlenir. Sonrasında lokal anestezi yapılıp bir miktar beklendikten sonra gamze estetiği ameliyatı gerçekleştirilir.

Dudak kaldırma:

Liplift tekniği dudaktaki  parlak kırmızı sınırın görünürlük ve dolgunluğunu artırmak amacıyla yapılan yeniden şekillendirilme işlemdir. Estetik olarak yüz üzerinde daha dolgun ve kırmızı görünen ve ruj ihtiyacını azaltan bu teknikle uzayan dudakları kısaltmak ve dolgun ve parlak bir dudak elde etmek mümkündür. Günümüzde dudak kaldırma olarak birçok teknik denenmekte ve kullanılmakta olsa da en etkili yöntem hastayı uyutmadan yapılabilen ufak bir cerrahi işlem olan Liplift tekniği en etkili yöntemdir. Dudak büyütme etkisi olmasa da dudak kırmızı hattının görünürlüğünün artması dudakta büyüme ve dolgunlaşma etkisi yaratmaktadır.

Yanak Yağı Çıkarılması:

Çok zayıf kişilerde yanak yağları fazla olabilmekte ve kilo verilse bile erimemekte, yüz yuvarlak ve tombul görünümünü korumaktadır. Yüzümüzde mevcut olan iki çiğneme kası Buccinator ve Masseter kasları arasında yer alan ve bulan kişinin ismi ile anılan Bichat yağ yastıkçıkları bazı kişilerde olması gerekenden fazladır. Kilo alma dönemlerinde daha da büyüyen ve yüze tombul ve yuvarlak bir görünüm veren bu yağ yastıkçıkları ufak bir operasyon ile kısmen alınarak, yüze daha orantılı ve hoş bir şekil verilebilmektedir. Uzun zamandır yurtdışında çok popüler olan bişektomi (yanak yağı aldırma) ameliyatı bir süredir ülkemizde de çok talep görmekte, hatta “Hollywood Yanağı ameliyatı” adı ile anılmaktadır. Alınan yağların etkisi ile tombul yanak görünümü ortadan kalkarken, elmacık kemiklerinin belirginliği daha da artar. Yanak yağı aldırma bişektomi ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların 20-25 yaşından büyük olmasını isteriz. Zira yanak yağı ergenlikten 20-25 yaşa kadar bir miktar gerileme gösterir ve erir. Ancak kişinin ailesinde birinci derece yakınları da yuvarlak ve tombul yanaklara sahipse beklemek gerekmeyebilir.

Kaş Kaldırma:

Kaş kaldırma, gözleri gölgeleyen, yüze kızgın ve yorgun bir ifade veren, formunu kaybetmiş kaşlara yapılan bir operasyondur. Yüz ve özellikle göz güzelliğini destekleyen bir yapısı olan kaşlar, taze ve aydınlık bir görüntü için yardımcı uzuvlardır. Doğal yaşlanma süreci içerisinde alnın üzerindeki derin olukların ve iki kaş arasındaki çizgilerin belirgin hale gelmesi son derece normaldir. Özellikle güneşe maruz kalan ve kilo dalgalanmalarıyla genç görüntüsünü kaybeden kaşlar, bir süre sonra kırışıklıklara ek olarak düşmeye başlar. Kaş kaldırma operasyonları hem pürüzsüz bir alın, hem de gergin bir kaş yapısıyla yüzün kaybettiği aydınlık havayı tekrar verecektir. Öfkeli üzgün ve yorgun ifade kaş kaldırma operasyonu sayesinde çözümlenir.

Cerrahi Kol Germe:

Kol germe ameliyatı yaşın ilerlemesine ve kilo kaybına paralel olarak sarkan ve gevşeyen üst kol derisine uygulanan bir estetik cerrahi operasyonudur. Bu alanda bulunan üst kol kaslarınızı ameliyat olmadan, kol germe egzersizleriyle güçlendirebilirsiniz ancak bu mevcut elastikiyeti ve yağ birikimlerini ve hatta cilt fazlalığını maalesef gideremezsiniz.

Cerrahi Bacak Germe:

Yaşlanma ve kilo alıp vermeyle deri kalınlığı ve esnekliğinin zaman içinde kaybı bacaklarda bir sarkmayla sonuçlanmaktadır. Yaşlılıkla birlikte vücuttaki elastik ve kollajen liflerin yapısında, diziliminde, şeklinde bozulma ve derinin yağ tabakasında incelmeler meydana gelir. Bu durum neticesinde tüm vücut dokularında olduğu gibi bacak içleri, bacak önlerinde de bir sarkma meydana gelmektedir.

Tüm germe ameliyatlarında olduğu gibi çağımızda vücut hatlarının düzeltilmesi için yapılan ameliyatlardan biri olan bacak uyluk germe ameliyatı oldukça rağbet görmektedir. Bunun altında yatan en önemli nedenin başarılı sonuçların elde edilmesi ve genelde elde edilen sonuçların uzun yıllar kendisini muhafaza etmesindendir. Vucut kontür şekillendirilmesinde vücut bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve bölgeler arasındaki orantılara dikkat edilmelidir. Aksi takdirde elde edilen başarı yetersiz kalacak ve tatmin etmeyecektir.

Jinekomasti:

Ameliyatı Erkekler de Meme Büyümesi Kontrolsüz şekilde zaman ve geçen yıllar içerisinde büyüyen yağlanan memelerin küçültülmesi için yapılan estetik operasyondur. Jinekomasti Ameliyatı ile Erkeklerde Meme Büyümesi sorunu ortadan kalkar ve Meme olması gereken boyuta küçültülür. Jinekomasti kesi olmadan hızlı ve ağrısız olarak yapılabilmektedir.

Karın Germe Operasyonu:

Karın germe ameliyatları, doğumlar ve sık kilo alıp vermeye bağlı olarak gelişen ve ayrıca genetik olarak karın bölgesindeki olası estetik sorunlarını çözümlemeye yardımcı bir operasyondur. İç organlarımızın büyük bir kısmını korumaya yardımcı bir yapıya sahip olan karın bölgesi, ülkemizde bölgesel yağlanmanın en fazla görüldüğü alanlardan da birisidir. Genişlemiş yağ tabakası, spor, diyet ve egzersize çoğu zaman yanıt veremez hale gelir. Ayrıca cilt yapısındaki çatlak adı verilen ve estetik dışı bir görüntüye sebep olan deri sorunları da yine bölgesel olarak sorun teşkil ederler. Çoğunlukla yüksek kilolu bebeklerden sonra gözlemlenen karın kaslarındaki deformasyon, bu bölgenin artık kendisini taşıyamamasına ve sarkmasına da sebep olur.

Liposculpture- liposuction :

Liposculpture ameliyatı liposuction ameliyatıyla sürekli karıştırılan ama teknik olarak farklı uygulamaların yapıldığı kontür düzeltme operasyonudur. Bayanların çoğunun bir zayıflama yöntemi olarak düşündükleri liposculpture, sadece sorunlu alanlarda düzeltme işlemi sağlar.

Kıl Dönmesi:

Kıl dönmesi veya tıp dilinde pilonidal sinüs olarak bilinen hastalik son 150 yildir bilimsel olarak incelenen ve her nekadar önemsiz bir hastalik olarak görülse de hastalarin günlük hayatini sürekli etkilemesi, yüksek tekrarlama riski ve toplumda yayginligi sonucunda ülke bazinda tedavi masrafinin yüksek olmasi nedeniyle önemini halen korumakta olan bir hastaliktir. Tedavi hemen her zaman cerrahidir ve varolan bir çok yöntemin seçimi hasta ve hastaligin durumuna göre ve hastanin hayat kosullarina göre degismektedir. Sik görülen tekrarlamalar için seçilecek tedavi yine cerrahi olmakla birlikte bir çok cerrah tekrarlamalarda bir önceki operasyonda uygulanan prosedürden farkli bir yöntem kullanmaktan yanadir.

 

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu veya dolgu olarak uygulanımı kozmetik cerrahide geniş bir uygulama alanı vardır ve günden güne popülaritesi artan bir tekniktir. Yağ biz estetik cerrahlar için en iyi tolere edilen dolgu maddelerinden biridir, bu nedenle geniş bir uygulama alanı vardır. Eller ve yüzde gençleştirme için kullanılan etkili bir dolgu malzemesidir. Enjekte edilen yağ hücreleri yeni yerinde yaşamaya devam eder ve dolgu görevi görürler. Verilen yağ hücreleri ölürse dolgu etkiside ortadan kalkar. Bu yüzden yağ alımında uygulanacak teknik ve aletler çok önemlidir. Birçok teknik vardır, uygulanacak işlemde yağ hücrelerine en az zarar veren procedür işlemi uygulanmalı. En çok kullanım yeri yüz bölgesidir. Yaşlanmayla birlikte yüzdeki yağ miktarında azalma ve sarkma meydana gelir. Yağ enjeksiyonu ile yüzdeki azalan yağ yerine konur ve yüzün daha genç, dolgun, diri ve estetik görselliği sağlanır. Gençlerde de yüzün yumuşak doku ve kemik yapısı nedeniyle hacim kayıpları veya zayıflıkları görülebilir. Bu durumlarda proteze alternatif veya protez kullanılamadığında yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu doku hacmi azalmış alanlara uygulandığında, güvenli, uzun ömürlü ve doğal görünümlü sonuçlar verir. Enjekte edilecek yağ genellikle vücudun bir kısmından alınarak, özel bir işlemden geçtikten sonra yağ kanülleri ile düzeltme yapılacak alanlara enjeksiyonu içerir. Bu prosedürde istenen sonuç elde etmek için birkaç kez tekrar gerekebilir. Kendi dokunuz olduğundan reaksiyon verme veya reddetme gibi bir durum olmamaktadır.

Uygulanan bölgeler

Yüz (en sık)

Meme

Popo

Alın bölgesi

Eller

Bacak

 

Kulak Estetiği

En sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak”veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir.Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir. Günümüzde pek çok kişinin özellikle okula yeni başlayan çocukların en büyük komplekslerinden biri olan bu durum, kültürden kültüre farklılık gösterir. Kepçe kulak batı toplumlarında alay konusu olmasına karşılık, Japonlarda sevimlilik ve güzellik belirtisi olarak kabul edilir.

Vajina Estetiği:

Genital Güzelleştirme total bir uygulamadır. Bölgenin olası sorunları tespit edilir ve soruna yönelik çözümler sağlanır. Genital Güzelleştirme tekniği genel anestezi altında yapılır. Örümcek Ağı Estetiği, Cihantimur Yağ Transfer tekniği, lazer ve radyofrekans ve gerektiği yerde cerrahi uygulamalar yapılır.

Genital Güzelleştirme Vajina Daraltma

Genital Güzelleştirme tekniğinin içerisinde yer alan vajina daraltma operasyonu, sağlıklı bir cinsel hayatın ilk adımı olan kendine güven ve karşılıklı tatminkar seviyede olması gereken birlikteliklerin altını çizer. Kontrolsüz doğumlar, yüksek kilolu bebekler, fizyolojik yaşlanma süreci, hormonel dalgalanma gibi faktörler bu bölgenin çok çabuk yıpranmasına ve form kaybı gibi sorunlar yaşamasına neden olur. Vajina bölgesinde yaşanan gevşeme sorunları da aynı zamanda çiftlerin olması gereken cinsel zevki alamamalarına ve dolayısıyla özgüven kaybı başta olmak üzere pek sorunu beraberinde getirir. Genital Güzelleştirme tekniğinde hastanın bölgesel yağından bir parça yağ alınarak, kök hücreden zengin hale getirilir. Gevşeme sorunu yaşanan alanlara enjekte edilen bu yağ, vajinanın daralmasını, kök hücrenin avantajlarıyla gençleşmesini, form kazanmasını sağlar. Kesi yapılmadan uygulanan bu operasyondan ortalama 1 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Genital Güzelleştirme İç Dudak Sarkması

Genital bölgede en fazla karşılaşılan sorunların başında gelen iç dudak deformiteleri, özellikle sarkma ve asimetri sorunlarını ortaya çıkarır. Bölgenin anotomisine bakacak olursak, kıvrımlı, inceden başlayıp, giderek genişleyen bir hat boyunca devam eden ve tekrar incelen bir yapı görürüz. Normalde iç dudakların %100 simetrik olması beklenemez fakat bazı durumlarda aşırı sarkık görünüm ve büyüklük, kadınlarda hem estetik kaygıları, hem de sağlık sorunlarını geliştirebilir. İç çamaşırına sürtünerek tahriş olabilen bu sarkma sorunu, ayrıca plaj kıyafetlerinde ve dar pantolon veya tayt gibi giysilerde de sorun çıkarır. Tahriş, bölgenin hassasiyetini artırdığı gibi, fazlalık deri sebebiyle mantar gibi enjeksiyonların da kolaylıkla oluşmasına olanak sağlayabilir. Genital Güzelleştirme tekniği içerisinde iç dudak sarkmalarına lazer teknolojilerinden faydalanılarak, son derece pratik ve konforlu bir şekilde estetik bir sonuç alınır. Labioplasti olarak da geçen iç dudak deformitelerinin düzeltilmesinde kullanılan lazer teknolojileri ayrıca, hastaya iyileşme süresinde de büyük avantajlar sağlayarak, kısa sürede sonuç alınmasını kolaylaştırıyor.

Vajinada Pigmentasyon sorunu- Vajinada Koyu Renk

Hormonel dalgalanmalar ve günlük ped kullanımı sonucunda oluşan vajinada koyu renk sorunu, estetik kaygıların oluşmasına neden olur. Bu pigmentasyon sorunu yağ transferinde kullanılan kök hücrenin avantajlarıyla düzelir ve sağlıklı bir cilt rengine dönüşür.

Burun Dolgusu:

Burnun yüzün diğer yapıları ile uyumlu doğru oranlara sahip estetik,zarif ve doğal görünümlü olmasını hedefleyen bir uygulamadır.Burnunda minimal değişiklik isteyen ya da asimetri problemi olan kişilerde vücut dokularıyla yüksek düzeyde uyumlu dolgu maddeleri kullanılarak yeniden burun şekli verebilmekteyiz. Uygulamanın hedefi dolgu maddeleri aracılığıyla burun üzerindeki tümsek veya çukur alanlarının restore edilmesidir Uygulama ortalama 15 dakika sürer anestezi veya ameliyathane şartları gerektirmez cerrahi kesi olmaz herhangi bir iyileşme süresine ihtiyaç yoktur Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir ve kimse tarafından fark edilmez.

Burun dolgusu ile neler yapılabilir?

-Burun eğrilikleri tamamen giderilir veya hafifletilebilir

-Burun ucu kaldırılabilir

-Burun asimetrileri düzeltilebilir

-Burun estetiği ameliyatı sonucu oluşan problemler giderilebilir

-Burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir

-Burun sırtı düzeltilebilir

-Burun alın ilişkisi düzeltilebilir

-Burun kanadı çentiklenmesi düzeltilebilir

Burun Estetiği

Burun estetiği yani diğer adıyla Rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik ameliyatlardır. Bu operasyonlarda burun büyütülebilir veya küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir; burun ucunun konumu değiştirilebilir veya buruna alınmış herhangi bir darbe sonucu oluşan sorunlar, doğuştan gelen estetik dışı görüntü gibi kusurlar düzeltilebilir.

Silhoutte - Silüet İplikler

Yüz ve vücutta doku germe ve asma uygulamalarında kullanılan iplik sistemlerinden biriside Silhoutte-Siluet ipliklerdir. Bu iplikler dokulara özel iğneler ile sadece uygulama alanına lokal anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Bu iplikler uygulama kolaylığı nedeni ile steril koşullarda muayenehanelerde koşullarında yapılabilmektedir. Yüz, boyun başta olmak üzere göğüs ve kalça sık uygulama alanları arasındadır. 45 dakika kadar kısa sürmektedir. Bu nedenle öğle tatil arası gibi kısa sürelerde dahi uygulanabilir. Hastanede yatılması, istirahat ve pansuman gerektirmez. Uygulama sonrası hasta 2-3 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Tek seans uygulaması olarak yapılmakta ve hasta sonuçları hemen gözleyebilmektedir.

Uygulandığı Gölgeler

Yüz Boyun

Göz Kapağı Estetiği

Göz ve çevresindeki olası sorunlar, sadece bir noktanın düzeltilmesiyle değil, oluşan tüm yıpranma ve sorunların giderilmesi şeklinde yapılmalıdır. Ancak bu şekilde arzulanan canlı ve taze bakışlara sahip olunabilir. Göz çevresi estetiğinde en fazla karşılaşılan sorunlar göz kapağı düşüklüğü, kaz ayakları, kaş düşüklüğü, gözaltı torbaları, yanakla gözaltı arasında çökme şekillinde özetlenebilir. Göz çevresi estetiğinde tüm bu sorunlar giderilir. Tüm bu saydıklarımız sadece estetik bir bakış için değil, aynı zamanda sağlık açısından da fayda sağlayan uygulamalardır. Göz kapağındaki sarkma ya da gözaltı torbalanmasından kaynaklanan düşüklük sebebiyle, görme açısı bozulabilir ve bu da baş ağrısı gibi ikincil bir sağlık sorununu tetikleyebilir.

Göz çevresi estetiği nasıl yapılır?

Göz çevresi estetiği içerisinde öncelikle hastanın görüş açısını bozan sarkmış üst gözkapağına lazer teknolojisi ile müdahale edilir, hastanın görme sorununa yol açan deri uzaklaştırılır. Aynı zamanda bu sayede yorgun ve asık suratlı ifadenin yerini daha genç ve taze bir görüntü alır.

Gözaltı torbaları alt göz kapağını aşağı doğru çekerek hem sağlık açısından görme sorununa yol açar, hem de olduğundan daha yaşlı ve mutsuz bir ifadeye sebep olur. Gözaltı torbalarının alınması dünya üzerinde yapılan en zor ve en çok dikkat edilmesi gereken operasyonlardan bir tanesidir. Alan yapısal olarak çok hassas bir dokuya sahip olduğu için, yapılan herhangi bir kesi, uzun süren iyileşme dönemine ve buna ek olarak, kızarma ve morarmalara neden olur. Estetik International kliniklerimizde bu sebeple alt göz kapağı kirpik dibinden mikro girişlerle, lazer teknolojisinden faydalanarak, mevcut yağ bezelerini buharlaştırarak yok ediyoruz. Bu sayede hastalarımız son derece konforlu, morluk ve kızarıklık sorunu yaşamadan iyileşme süreci geçiriyorlar.

Göz çevresi estetiğinin bir başka konusu ise, kaş düşüklüğüdür. Kaşlar hem göz kapaklarının sarkmasından kaynaklanan bir çekimle ve alnın zaman içinde form kaybetmesi sebebiyle düşmeye başlar. Kaş kaldırma içinde yine kesisiz bir şekilde iple kaşın asılmasıyla oluşan düşüklüğün ve kırışıklığın önüne geçilir.

Ayrıca yerçekimine bağlı olarak aşağı düşen yanaklar sebebiyle oluşan ve alt göz kapağının yanaktan ayrılmasıyla sonuçlanan çökük hatta da, Cihantimur Yağ Transferi uygulaması yapıyoruz.

Operasyon sonrası hasta 3-4 gün içinde toparlanıyor ve göz çevresindeki genç görüntüyle hayata daha taze ve özgüven içinde bakmaya başlıyor.

Meme küçültme

Ameliyatları hem sağlık hem de estetik açıdan sorun yaratan iri göğüslere yapılan cerrahi girişimlerdir. Göğüslerin olması gerektiğinden büyük olması, sırt ağrıları başta olmak üzere, duruş bozukluklarına, yorgunluğa, meme dokusu altında terlemeyle birlikte cilt sorunlarına, iskelet sistemi deformasyonuna kadar bir dizi sağlık problemlerini de beraberinde getirir. İri göğüsler ayrıca estetik dışı görüntüsüyle, bayanların diledikleri kıyafetleri giyememelerine de neden oluyor, bununla beraber gelen özgüven kaybı, kadınları meme küçültme operasyonlarına sevk ediyor. Meme küçültme operasyonları, göğüslerinin iriliğinden şikayetçi olan kadınların her açıdan rahat etmesini sağlayan uygulamalar olarak nitelendiriliyor.Göğüslerdeki deformasyon sonucu kliniklerimize gelen hastalarımızla yapılan ön görüşme sırasında bazen meme küçültmenin değil, sadece meme dikleştirme operasyonuyla istenilen formun yakalanabileceği de görülebilir. Bu sebeple aslında meme operasyonunun hangi şeklinin hastaya uygun olduğu ancak muayene sırasında netlik kazanır.Meme formunun aşırı derece de büyük olması zaman içinde göğüslerin yer çekimine daha fazla mukavemet gösterememesine sebep olduğundan, çoğu hastanın duruş bozukluğu ve hatta bunu takiben kollarda uyuşma, his ve güç kaybı yaşadığı da gözlemlenir. Tüm bu veriler doğrultusunda meme küçültme estetiği estetik açıdan son derece güzel göğüslerin yapılandırılmasına ve her şeyden evvel bu sorunu yaşayan hastanın hayat kalitesini artırmasına da yardımcı olacaktır.

Meme büyütme

Operasyonları, göğüslere hacim artırmaya veya asimetri sorununu çözümlemeye fayda sağlayan cerrahi girişimlerdir. Meme dokusundaki form kaybı, kilo alıp vermeye, hamilelik sonrası yaşanan problemlere bağlı olarak gelişebilir veya doğuştan göğüslerde küçüklük problemi yaşanabilir. Zaman içerisinde tüm bu saydıklarımıza ek olarak bir de yaş alma ve yerçekimi faktörü eklenince, göğüslerde gözle görülür bir küçülme ve sarkma meydana gelir. Tüm bu olası sorunları çözümlemek amacıyla meme büyütme operasyonu yaptırabilir ve arzuladığınız meme büyüklüğüne kavuşabilirsiniz.Meme büyütme için çoğunlukla implant kullanılır veya Memeye Yağ Transferi başlığında inceleyebileceğiniz, yağ enjeksiyonu yapılabilir.Göğüs Büyütme ameliyatı ile silikon implant ile mümkün olabildiği gibi Yağ Transferi ile de mümkün olabilmekte ve oldukça doğal bir görünüme kavuşabilmektedir. Bu operasyon esnasında en dikkat edilmesi gereken göğüslerdeki simetri ve kişiye uygun görünümüdür.

Meme dikleştirme

Ameliyatları göğüslerde sarkma sorununun çözümlenmesine fayda sağlayan cerrahi girişimlerdir. Göğüslerdeki sarkma çoğunlukla emzirme sonrası formun kaybolmasıyla ve ya zaman içinde yer çekiminin de etkisiyle gözlemlenen bir durumdur. Sarkık göğüsler istenilen kıyafetin giyilememesine neden olduğu gibi, kadınlarda çoğu zaman özgüven kaybına da sebebiyet vermektedir.

Dolgu:

Yüz bölgesindeki yaşlanma; ilerleyen yaş, yer çekimi ve yaşam alışkanlıkları ile şekillenerek kendisini göstermeye başlar. İlerleyen yaş ile birlikte cildin temel yapı taşlarından biri olan hyalüronik asit içeriği de azalır. Bu azalma cildin su tutma kapasitesini düşürür. Su tutma kapasitesi düşen ciltte kollajen ve elastik lifler kırılmaya, eskimeye başlar.  İşte bu döngü doğal cilt yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Yaşlanma sürecinde zamanı geri alabilmek artık gelişen tıp teknolojileri ile mümkün hale gelmiştir.

Uygulandığı Gölgeler:

Elmacık Kemiği

Şakaklar

Çene Ucu

Nazolabial Dolgu

Botox:

Botox, estetik cerrahide sıkça kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Göz çevresinde, alında, burun kenarlarında, kaşların orta kısmında, dudak çevresinde ve boyun bölgesinde oluşan çizgilerin giderilmesinde etkili bir çözüm olan botox, botilinum toksinin sorunlu bölgelere enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir işlemdir. Sık kullanılan mimik kaslarının yol açtığı çizgiler ve yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kırışıklıklar için, peeling ve doldurma gibi işlemler de yapılabilmekte, ancak botox yöntemi kadar etkili olamamaktadır. Botox birkaç dakikada tamamlanan bir işlemdir. Aynı zamanda, uygulama esnasında kullanılan enjeksiyon iğneleri oldukça ince uçludur ve acı vermez.

İşlem sonrası 2 gün içerisinde olumlu etkileri gözlemlenmeye başlanır ve 6 ay süreyle de etkisini devam ettirir. Botox 6 ayda bir uygulanabilen, geri dönüşlü bir tedavi yöntemidir. Botox ile yapılan enjeksiyon sayesinde mimik kasları gevşeyerek, cilt kırışıklıkları kaybolur. Botox, mimik kaslarındaki gevşemeyi, uygulanan bölgedeki kasları ve sinirleri bloke ederek sağlar. Botox uygulaması için kırışıklıkların derinleşmesini beklemeden, derhal ince çizgilere uygulama yaptırarak, ince çizgilerin yerleşmesini engelleyebilirsiniz.

Uygulaması sonrasında, işlemin yapıldığı bölgede her hangi bir kızarıklık meydana gelmemektedir. Tedavi bitiminde dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi, işlem sonrası 2-3 saat süreyle mimik kaslarının çalıştırılması, ikincisi de yatay pozisyonda durmaktan kaçınılmasıdır. Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar dışında hemen herkese güvenle uygulanabilecek en hızlı ve etkili kırışık giderme tedavisidir.

Uygulandığı Gölgeler:

Boyun Çizgisi

Migren Tedavisi

Ayak

El

Koltukaltı

Göz Çevresi

Burun Ucu

Çene

Yanak

Saç Ekimi

Kadın ve erkekte gözlenen saç kaybının nedenleri farklılık göstermektedir.

Erkeklerdeki saç kaybının başlıca nedeni genetikken, kadınlarda gözlenen saç kaybının nedenleri; hormonal değişiklikler, tiroid sorunları gibi bazı hastalıklar,  kansızlık, demir başta olmak üzere mineral eksiklikleri, stres, travmalar olabilmektedir.

Saç kaybının tedavisi, sorunun kaynağına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazen altta yatan hastalığın tedavi edilmesi, vücutta eksik olan minerallerin ya da vitaminlerin yerine konulması saç kaybını durdurabilmektedir. Bazı durumlarda ise tek çözüm saç ekimidir.

Saç ekimi; donör bölge olarak adlandırılan bölgedeki greftlerin, saç kaybının yaşandığı bölgelere stratejik olarak nakil edilmesi olarak tanımlanabilir.

Saç ekimi hakkında bilmeniz gerekenler;

Saç ekimi sonunda görünüşünüz ciddi ölçüde değişir ve iyileşir. Bu sayede kendinize olan güveninizde artış olabilir. Ancak sonuçlar her zaman idealinizdeki gibi de olmayabilmektedir. Beklediğiniz başarılı sonuçların elde edilebilmesi için; doğru yerde doğru hekimlerin elinde olduğunuzdan emin olmanız, ameliyat öncesi beklentilerinizi doktorunuza tam olarak anlatmanız, doktorunuzun saç ekimi sonrası elde edilecek sonuçları net olarak gözünüzde canlandırmanızı  sağlayabilmesi ve bu konuda doktorunuzun gerçekçi ve  olabildiğince net cevaplar vermesi önemlidir.

Saç ekimi düşünen kişilerin donör (verici) alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçların olması gerekmektedir. Saç yapısı, rengi, sertlik derecesi, dalgalı olması gibi diğer faktörler de yapılacak saç ekiminin sonucunu etkilemektedir.

Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve ameliyathanede bu konuda tecrübeli ve eğitimli doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir.   

Saç ekimi ameliyatı nasıl yapılır?

Saç ekiminde; donör (verici) alandan puch (panç) denilen aletler aracılığı ile greft adı verilen tekli ikili üçlü ya da dörtlü saç kökü içeren yapılar,  saçsız olan bölgelere nakledilir.

Saç ekiminde greftlerin doğru toplanması kadar, stratejik yerlere ve doğru yönler verilerek ekim yapılması da oldukça önemlidir.

Saç ekimi oldukça meşakkatli ve dikkat isteyen bir girişimdir.

Ancak bu sayede sonuçlar başarılı ve doğal olabilmektedir.

Saç ekimi genellikle kendinizi daha rahat ve konforlu hissetmeniz için sedasyon altında lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle ağrı duymazsınız. Bazı durumlarda ise genel anestezi de kullanılabilmektedir.

Saç derisinin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlamak için ilk seferinde greftler bir inç in 1/8 i kadar aralıklarla yerleştirilir. Daha sonraki aşamalarda bu aradaki alanlar doldurulur. Doktorunuz donör (verici) alanın zarar görmemesi için greftleri alırken büyük bir titizlikle alır ve yerleştirirken de saçların doğal büyüme yönüne uygun olarak yerleştirir.

Ekim işlemi tamamlandıktan sonra saç derisi temizlenir ve temiz gaz örtülerle örtülür. (Sadece donör alan bandajlanır, ekim yapılan alana greftlerin zarar görmemesi için dokunulmaz)

İstenen sonuçların elde edilmesi için bazen tek seans bazen de çoklu seanslar gerekebilmektedir.

Bu tamamen hastanın anatomisine, sorunun büyüklüğüne bağlıdır.

Saç Ekimi Talebi / Başvurusu