facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Lazerle Ben Alma

Benler, deriye rengini veren melanositlerin oluşturduğu pigmentlerdir.Tıbbi ismi "nevus" olup kendi içinde farklı histolojik tipleri ve davranış şekilleri olanlar mevcuttur.

Benlerin birçoğu ergenlik döneminde ve erişkin yaşta ortaya çıksa da doğumsal olabilen veya hayatın erken dönemlerinde de karşılaşılan türleri mevcuttur. Erken dönemde ortaya çıkan bu tür benlerin histopatojik incelemeye tabi tutulması önem taşır.

Vücut ve yüz bölgemizde ortaya çıkan benlerin alınmasında iki ayrı gerekçe mevcuttur. Bunların ilki kozmetik nedenlerdir. Kişi mevcut benin görüntüsünü veya rengini beğenmiyorsa bu tür benler çeşitli yöntemlerle çıkarılabilir.İkinci neden ise malignite kriterleri dediğimiz kötü huy kriterleridir. Kötü huy kriterleri gösteren benlerin muhakkak çıkarılması ve incelemeye tabi tutulması gerekir. Benlerde kötü huy belirtileri genellikle ABCDE kriterleri ile belirlenir.

A:Asimetri: Benin asimetrik yapıda olması
B:(Border Irregularity): sınırlarının düzeniz olması
C:Color: Renk değişikliği veya renklerin değişik karekterde olması
D:Diameter:Çapın 6 mm den büyük olması
E.Son 6 ay içinde yukarıdaki özelliklerinde değişiklik olan veya üzerinde ülserleşme ve yara oluşan kitleler

Kötü huy kriterleri gösteren benlerin tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılmalıdır çünkü amaç benin çıkarılıp histopatolojik inceleme yapılmasıdır. Bu incelemede benin davranış karekteri hakkında bilgi sahibi olunmuş olur.

Kötü huy kriterleri göstermeyen ve kozmetik amaçlı yok edilen benlerin tedavisinde ise cerrahi yöntemler veya lazer yöntemleri kullanılabilir.

Benlerin lazerle tedavisi iki ayrı lazer yöntemi ile yapılabilir. İlk lazer grubu ablatif lazerler adını verdiğimiz CO2 veya Er-Yag lazerleridir.Bu tür lazerler genellikle deriden kabarık olan lezyonların tedavisinde kullanılır. Kısa seans sayısı gerektirmeleri en büyük avantajlarıdır fakat nispeten iz bırakabilen lazerlerdir.Diğer bir yöntem ise Q Switched lazerlerin benlerin tedavisinde kullanılmasıdır. Q Switched lazerlerin iz bırakma riski çok daha düşüktür fakat çoklu seans sayıları gerektirebilir. Koyu veya esmer renkli kişilerde de genellikle tercih edilen yöntemdir.Hangi tür lazerin kullanılacağı ise kişisel beklentiler, benin yapısı ve görünümü ile cilt tipine göre belirlenir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.