facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Ortodontik tedavi sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

Ortodontik tedavi sırasında ve sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta, dişlerin doğru fırçalanmasıdır. Ağız hijyeninin sağlanması, dişlerin ve dişetlerinin sağlıklarının korunması açısından çok önemlidir. Tellerimiz, dişlerimizin etrafında tutucu alanlar oluşturarak dişlerimizin daha kolay kirlenmesini ve daha zor temizlenmesine neden olur. Hem kötü görüntülerin önlenmesi, hem de çürük oluşumunun engellenmesi amacıyla dişler, her yemekten sonra fırçalanmalıdır. Fırçalamada dikkat edilmesi gereken nokta, braketlerimizin etrafınının ve tellerle diş eti arasının tamamen temizlenmesidir. Çeşitli firmaların ortodontik diş fırçaları bulunmaktadır. Bununla birlikte, kendi diş fırçanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Diş fırçanızın başı küçük ve yumuşak sertlikte olmalıdır.  


Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanımı da ağız hijyeninin sağlanması açısından önemlidir. Ara yüz çürüklerinin önlenmesi amacıyla günde bir kere diş ipi kullanmalıyız. Ara yüz fırçaları da, normal fırçayla ulaşamadığımız yerlerin temizliğinde kullanılabilir.

  

Kliniğimizde diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla ilgili olarak detaylı biçimde bilgilendirileceksiniz. Ortodontistiniz, sizi her randevunuzda ağız hijyeni açısından değerlendirecek ve gerekirse ek önlemler alacaktır.

Tedavi sırasında dikkat etmemiz gereken bir başka nokta da, braketlerimize veya hareketli aygıtlarımıza zarar vermemektir. Braketlerimiz, dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır. Bu yapıştırıcının gücü, tedavi sırasında braketleri yerlerinde tutacak, tedavi sonrasında da diş yüzeylerine zarar vermeden sökülecek şekilde özel olarak ayarlanmıştır. Sert ve çekirdekli gıdaların (Kuruyemiş, cips, erik vb gibi) kontrolsüz olarak ısırılması, veya sivri cisimlerle tellerimizle oynanması sonucunda braketlerimiz kopabilir. Braket kopması, planlananın dışında kliniğimize gelmenize, normal randevularınızın süresinin uzamasına ve tedavinizin daha uzun sürmesine sebep olacaktır. Tellerimizin takıldığı andan itibaren ilk bir kaç gün, dişlerimizde ve dişetlerimizde sızlama tarzı ağrılar, sallanma hissi ve yanaklarımızda küçük beyaz yaralar görülebilir. Bunlar, ağız dokularımızın ve dişlerimizin doğal bir alışma süresidir. Bu süre içinde ağız bakımımızın eksiksiz yapılması çok önemlidir. Görülen rahatsızlıklar, kısa süre içerisinde düzelecektir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.