facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Ortodontik tedavide kullanılan aygıtlar

Ortodontik tedavi amacıyla, sabit veya hareketli aygıtlar kullanılır. Bu aygıtlar, tedavi ihtiyacına göre ağızdışı aygıtlarla desteklenebilir.  

Sabit aygıtlar, isminden de anlaşılacağı gibi, ortodontist tarafından dişlerin üzerine yapıştırılır ve hasta tarafından çıkartılamaz. Dişlerin üzerine yapıştırılan minik parçalara “braket” denir. Braketler metal ya da porselenden üretilmiş olabilir. Her iki braket çeşidinin kendisine göre avantajları vardır. Materyal teknolojisindeki gelişmeler sayesinde braketler, eskiye göre oldukça küçülmüş ve neredeyse görünmez hale gelmiştir. Braketlerin sabit olması, dişlere kesintisiz kuvvet uygulanmasını, dolayısıyla tedavinin etkin ve hızlı biçimde sürdürülmesini sağlar. Braketler, metal ya da porselenden üretilirler. Her iki braket türü de, erişkin ya da çocuklarda etkin biçimde kullanılabilir.  Braketler dişler üzerine yapıştırıldıktan sonra, tüm braketleri birbirine bağlayan “ark teli” yerleştirilir. Ark telleri, ileri teknoloji kullanılarak üretilmiştir ve üstün elastik deformasyon özelliklerine sahiptir. Düzensiz durumdaki dişlere uygulanan ark telleri, eski hallerine dönerlerken dişleri düzeltirler. 

Braketleriniz dişlerinize yerleştirildikten sonra, 3-4 gün kadar sürebilen diş ağrılarınız olabilir. Bu ağrılar, dişlerin hareket etmeye başladığının göstergesidir. Tedavinizin ilk günlerinde, braket ve telleriniz yanaklarınızda küçük yaralanmalara sebep olabilir. Ağız dokularınız kısa sürede tellerinize alışacak ve rahatsızlıklarınız tümüyle geçecektir.       Tedaviniz sırasında tellerinize zarar verebilecek sert gıdaların tüketilmemesi tavsiye edilir. Sert gıdalar, hassas olan dişlerinize de zarar verebilir. Ortodontik tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de, dişlerinizin düzenli fırçalanmasıdır. 

Hareketli aygıtlar genellikle plastik bir damak plağı ve dişlere tutunmayı sağlayan tırnaklardan oluşur. Bu aygıtlara “hareketli aparey” denir. Hareketli apareyler genelde basit diş hareketlerinin yapılmasında, çocuklarda dar olan çenelerin genişletilmesinde ve bazı hallerde sabit ortodontik tedavi öncesinde hazırlık amacıyla kullanılırlar. Ortodontistiniz her iki apareyi birlikte de kullanabilir. Hareketli aygıtların kullanım süreleri, ortodontistiniz tarafından belirlenecektir. Tedavinin etkin ve hızlı biçimde devam etmesi açısından hasta ve hekimin birlikte hareket etmesi çok önemlidir. Hareketli aygıtların istenen sürelerde takılmaları kadar, temiz tutulmaları da önemlidir. Hareketli aygıtlar yemek yerken kullanılmazlar. Takılmadıkları zaman apareylerinizi özel kutusunda muhafaza etmelisiniz. Plaklarınızı peçeteye sarmak ve sofrada bırakmak, çoğu zaman atılarak kaybedilmesine yol açar. Hareketli aygıtlarımızın tüm yüzeyleri, dişlerimizi fırçalarken diş fırçası ve macun kullanılarak temizlenmelidir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.