facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Prostat Kanseri

PROSTAT:
Prostat, erkekte idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezidir.  Normal prostat ağırlığı yaklaşık 18-20 gram kadardır. Prostat salgı bezi her erkekte bulunur ve mesane (idrar kesesi) çıkımında idrar yolunu sarar. Ayrıca prostatın idrar yolunu sardığı alanda, meni kanalı idrar yoluna açılmaktadır.

PROSTAT KANSERİ:
Prostat kanseri, Avrupa'da yaşlı erkeklerde (> 70 yaş) cilt kanserinden sonra en yaygın kanserdir.
İşeme rahatsızlığı olan ve ailesinde Prostat Kanseri hikayesi bulunan erkeklere 40 yaşından sonra, diğer erkeklere 50 yaşından sonra yılda bir prostat kontrolü önerilir.

PROSTAT BÜYÜMESİ
Erkeklerde yaşla birlikte hormonal ve çeşitli etmenlere bağlı olarak prostatın büyümesidir. Prostat bezi normalde üreme için erkekteki spermin hareketlenmesini sağlayan sıvı üretir, ve idrar kesesi ile idrarı dışarı atan idrar yolu arasında bulunur. Prostat bezinin iki türlü büyümesi söz konusudur;

1.İyi huylu büyüme
2.Prostat kanseri olarak adlandırılan kötü huylu büyüme.
İyi huylu büyüme ile prostat kanseri şikayetleri karışabilir ancak iyi huylu prostat büyümesi kanser değildir. İlaçlarla ya da cerrahi ile tedavi edilebilir.

TANI:
1. PSA Testi:Kandaki prostat spesifik antijen seviyesini ölçen testtir. PSA, prostat tarafından üretilen bir maddedir. Prostat Kanserinde PSA seviyeleri artar.
2. Dijital Rektal Muayene: Doktor, rektal muayene ile prostat yüzeyindeki anormal alanları veya sertlikleri hisseder.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.