Kırışıksız, genç ve sağlıklı görünen bir yüze sahip olmak birçok insanın hayali…

İlerleyen yaşla birlikte, ciltte ve cilt altı yağ dokusunda oluşan erime ile incelmeler ise yüzde doku kayıplarının oluşmasına neden oluyor. Ancak kaybolan hacmi ve dolgunluğu yüze geri kazandırmak, kırışıkları azaltmak için kullanılan dolgu uygulamaları, cildin canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabiliyor.

Kozmetik amaçlı dolgu uygulamaları hangi alanlarda kullanılır?

İnce çizgiler ve kırışıklıkların yok edilmesinde

Dudak hacminin artırılmasında

Ciltte farklı nedenlerle oluşan çukurluklar ve izlerin giderilmesinde

Dolgu uygulamaları sıklığı tüm dünyada hızla artıyor. Bu yöntem kısa sürede ve ameliyatsız daha genç bir cilde sahip olunmasını sağlıyor.

Dolgular ciltte ne yapar?

Ciltte yaşlanma sonucu oluşan hacim kaybının en önemli nedeni cilde gerginliğini sağlayan kollajen, hyaluronik asit ve elastin gibi maddelerin azalmasıdır. Bu etki en sık göz ve ağız çevresinde, çene ve yanak çizgisinde, yanaklarda ve dudak kenarlarında ortaya çıkar. Dolgu uygulamaları ile yaşla birlikte oluşan bu çizgilenme ve kırışıklıklar kolayca giderilir.

Nasıl yapılır?

Dolgu maddeleri kırışıklık ya da hacim kaybının olduğu bölgeye ciltaltına enjekte edilir.  Bu maddelerin en önemli özelliği su tutucu olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde hacim kaybı kolayca giderilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?

Alın çizgileri

Kaş arasındaki çizgiler

Ağız etrafındaki kırışıklıklar

Nasolabial çizgiler (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklık)

Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar

Kaşa şekil vermek

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek

Dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi 

Uygulama sonrası etki ne zaman görülür?

Dolgu uygulama işleminden sonra etki hemen görülür.

Etki kalıcı mıdır?
Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde pek çok dolgu maddesi geliştirilmiştir. Bu maddelerin en sık kullanılanı hyaluronik asit dolgu maddeleridir. Hyaluronik asit cildin orta tabakasında bulunan temel bir maddedir. Ciltte kalıcılığı 4-8 aydır. Ancak etkisi 2 yıla kadar süren yeni hyaluronik asit dolguları mevcuttur. Hayvansal kaynaklı olan bazı dolgu maddelerinde kalıcılık süresi 2 yıldır.

Herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri cildin doğal yapısında bulunur  ve hayvansal kaynaklı değildir. Vücut için alerji geliştirme riski yoktur. Dolgu uygulaması sonrasında enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, ödem ve morluk görülebilir. Bu etkiler birkaç günde geçer.