Varisler, bacak yüzeyinin hemen altından geçen kıvrıntılı ve ipe dizilmiş şekilde seyreden kan damarlarıdır. Kadınların yaklaşık yarısında, erkeklerin dörtte birinde değişen derecelerde varis rastlanmaktadır. Varisler kadınlarda erkekler göre daha sık görülür. Kadınlarda gebelikte görülme oranı 2-3 kat daha artar. Hamile bayanların yaklaşık % 15 inde varis görülmektedir.

Hamilelik döneminde varise yatkınlık olmasının nedenleri;

1- Hamilelikte kan hacminin artması

2- Hamilelikte artan progesteron hormonunun damarlardaki kasları gevşetmesi

3- Büyüyen rahimin damarlara baskı yapması dır.

Varisler kadınlarda erkekler göre daha sık görülür. Kadınlarda gebelikte görülme oranı 2-3 kat daha artar. Hamile bayanların yaklaşık % 15 inde varis görülmektedir.

Bacak varisleri normal doğum için engel değildir. Vulvada yani vajinanın dış bölgesinde görülen çok geniş varisler varsa doğum sırasında kanamaması için epizyotomi(doğum dikişi) sırasında bunların kesilmemesi için dikkat edilmesi gerekir.


Gebelikte Varis Oluşumunu Önlemek İçin;

– Ayakta çok kalmaktan kaçının

– Aşırı kilo almaktan kaçının

– Yürüyüş,egzersiz,spor yapın

– Dar pantolon,dar ayakkabı giymeyin rahat giyinin

– Otururken bacaklarınızın sandalyenin kenarı gibi kısımlarda sıkışmaması gibi kan akımını engelleyici hareketlerden kaçının

– Fırsat buldukça uzanın ve ayaklarınızın altına yükseltmek için yastık koyun

– Otururken bacak bacak üstüne atmak da kan akışını engellediği için varis oluşumunu kolaylaştırabilir

– Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin

– Dengeli beslenin, bol sebze meyve ve bol su tüketin

– Sigara içmeyin

– Uzun süre oturarak kalmayın, arada bir ayağa kalkarak hareket edin


Tedavi

Varislerin tedavisi için ameliyat, varis çorabı ve bazı ilaçlar kullanılır. Gebelikte hafif varislerde tedavi gerekmeyebilir, önleyici yöntemler yeterlidir. Çok şiddetli varislerde varis çorabı verilir. Varisleri önlemek için bazı bacak egzersizleri yapılabilir. Ameliyat, skleroterapi ve lazer yöntemleri gebelik döneminde uygulanmaz. Varis çorapları damarları sıkarak genişlemeyi azaltır ve damarlarda kanın göllenmesini engeller. Doğumdan sonra varislerde büyük oranda düzelme olur.