facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

T.M.E Çene Eklemi

TME (temporo mandibuler eklem) alt çeneyi üst çeneye bağlıyan ekleme verilen isimdir. TME kasların ve liflerin bağlandığı kompleks bir sistemdir. Rehber noktası dişlerin kapanışı olduğundan, kapanıştaki en ufak bir sorundan etkilenmektedir.

TME sorunlarında; eklem çevresinde ağrılar, eklemden ses gelmesi,ağzın tam açılamaması,nedeni belli olmayan baş ve yüz ve boyun ağrıları, diş ağrısına benzer ağrılarla karşılaşılabilir. Semptomların şiddeti kişiden kişiye değişir.

TME sorunlarının nedenleri şu şekilde sayılabilir.

1- Kaza, çarpışma, düşme vb. travmalar

2- Aşırı stres

3- Eklem rahatsızlıkları

4- Kalem veya başka benzeri maddelerin devamlı olarak ısırılması

5- Kapanış bozuklukları

TME bozuklukları teşhisinde eklem filmlerinden yararlanılır. Ek olarak şiddetine göre gece koruyucuları yapılması veya teşhiş için ölçüler alınabilir, MR istenebilir. TME bozukluklarının tedavisinde ilk etapta hastanın ağrısını gidermeye yönelik çiğnemesi zor yiyeceklerden uzak durulup, ev egzersizleri ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Problemin şiddetine göre tedavi genişletibilir.

- Hareketli apareylerle ekleme gelen basınç azaltılabilir yada ortodontik tedavi ile dişlerin pozisyonları düzeltilebilir. - Fizik tedavi uygulanabilir. - Stres tedavisi uygulanabilir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.