Doğduğumuz andan itibaren tüm hayatımız ayaklarımız üzerinde geçer. Günün tüm yorgunluğu ve yıpranmışlığı en çok ayaklarımızı etkiler.

Tüm bunlara rağmen yine de bilinçsizce davranır ve ayak sağlığımızı ihmal ederiz. Gün geçtikçe ayak sağlığının önemi artıyor olsa da ülkemizde henüz “podoloji” ve “ayak sağlığı” bilinci tam olarak yerleşmemiştir. Oysa çok ciddi hastalıkların ilk habercisi ayaklar olabilir.

Podiatri Nedir

Podiatri insan sağlığını ilgilendiren ayak ve ayaktan dolayı ulaşabilecek sorunlarla ilgilenen bir bilim dalıdır.

Uygulamalar

Batık tırnak, Mantar, Odun tırnak, Boşalmış tırnak vb.

Şeker Hastalarına Ayak Bakımı

Kan şekeri yüksek seyreden diyabetli hastalarda sağlıklı bireylere göre ayak problemleri daha fazla görülmektedir.

Medikal El Ayak Bakımı

Her ne kadar insan vücudu bir bütün olsa da uzuv olarak ellerimizin ve ayaklarımızın rolü tartışılmaz bir gerçektir.

Gebelikte Ayak Bakımı

Hamilelikte ayaklar her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Hamilelik kadın bedeninde pek çok değişikliğe yol açar.

Kalınlaşmış Deforme Tırnak

Tırnakların tümü aynı şekilde kalınlaşmış ve sarımsı renk almış olabilir, bu tip tırnaklar doğuştan veya irsi olabilir.

Çatlak Topuk

Topuklardaki çatlaklar özellikle günlük yaşamda yürümek ve ayakta durmak zorunda kalanların zor durumlarda bırakabilen bir cilt sorunudur.

Nasır

Ayak şikayetleri arasında en sık rastlanan şikayetlerden biride nasırlardır.

Tırnak Batması

Tırnak batması pek çok insanda görülen kişinin yürümesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir sorundur.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikos olarak adlandırılan bir hastalık olan tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak dermatofid adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur.

Siğil

Bütün siğiller insan papilloma virüsünden oluşur.deride herhangi bir çatlak,çizik veya yara varsa,bu durum virüsün deri altına geçmesine fırsat verir.

Podiatri insan sağlığını ilgilendiren ayak ve ayaktan dolayı ulaşabilecek sorunlarla ilgilenen bir bilim dalıdır.

Ayakla ilgili problemleri daha büyük hasarlara sebep olmadan önlemek ve tedavi etmek gerekir.Nasır,siğil, batık tırnak, kalınlaşmış tırnak tedavileri, tırnak mantarı, diyabetli hastaların ayak sorunları podiatrinin ilgi alanındadır. Hastanemizde uzman ellerde ve hijyenik koşullarda uygulanan podiatri dışında sizi ve ayağınızı şımartan medikal el ve ayak bakımı pling gibi özel bakımlarda uygulanmaktadır.

Topuklardaki çatlaklar özellikle günlük yaşamda yürümek ve ayakta durmak zorunda kalanların zor durumlarda bırakabilen bir cilt sorunudur. Çatlayan cildi kolaylıkla mikroorganizmalara karşı giriş kapısı oluşturur ve enfeksiyonlara sebep olur.

Nedenleri :

 • Çıplak ayakla dolaşmakÇıplak ayakla dolaşmak
 • Kalitesiz ve sert tabanlı ayakkabılar
 • Sedef, egzama gibi cilt hastalıkları
 • Kadınlarda menopoz sonrası dönemde görülen cilt kuruluğunun artması
 • Kilo artışıyla topuklara binen yükün artması

Ayak şikayetleri arasında en sık rastlanan şikayetlerden biride nasırlardır.

Tırnak batması pek çok insanda görülen kişinin yürümesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir sorundur. Tırnak batması tüm ayak tırnaklarında olabilmekle beraber genellikle baş parmaklarda oluşur. Tırnak batmasının şikayetleri olarak parmakta kızarıklık şişlik ve şiddetli ağrı olabilir bununla beraber iltihaplanma ve akıntıda görülebilir.

Nedenleri :

 • Hatalı tırnak kesimiHatalı tırnak kesimi
 • Sıkı ve sivri burunlu ayakkabı giymek
 • Sürekli darbeye maruz kalmak(sporcular, dansçılar..)
 • Hamilelik ve doğum sonrası kilo artışı
 • Kalıtsal kemik yapısı
 • Tırnaklarda mantar enfeksiyonu

Nasıl Tedavi Edilir :

Batan tırnağınızı sakın çektirmeyin. Tırnak çekimi sonrası hastaların büyük oranında yeni çıkan tırnaklarda tekrar meydana gelir. Çoğu zaman ise tırnak deforme olur ve bozuk yapıda uzar. Tırnak batmalarında bant ve tel uygulamalarıyla ağrı, acı ve cerrahi müdahale olmadan kurtulabilirsiniz.

Bant Uygulaması :

Sıkıştırılmış cam ve elyaftan yapılmış yassı ve tırnağın üzerine yüzeyinin tamamı yapıştırılan şerit şeklinde bir yaydır. Esnetilerek tırnağın üzerine sabitlenen bant kendi düz formuna dönmeye çalışırken tırnağı da yanlarından battığı yerden kaldırarak acı veren teması keser. Tırnak kanalı içersinde bir nevi önünü aça aça uzayacağı için zamanla uçtaki daralmanın genişlemesine neden olur. Yatağı genişleyen tırnakla buna uyum sağlayarak düzleşmeye kıvrık kenarlar düzleşmeye başlar.

Tel Uygulaması :

Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen tel uygulaması ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakım uzmanalrı tarafından uygulanır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş tırnak iki taraftan tellerden askıya alınıp ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Bu sayede tırnak ve tırnak yatağı yeniden şekillenmeye başlar.

Kan şekeri düzensiz ve yüksek seyreden diyabetli hastalarda sağlıklı bireylere göre ayak problemleri daha fazla görülmektedir.

Şeker hastalarının ayaklarında dolaşım bozukluğuna bağlı bir çok problemlerle karşılaşılmaktadır.(Ayaklarda yaralar, tırnak mantarı, tırnaklarda kalınlaşma ve deforme oluşması cilt kuruluğundan dolayı ayaklarda ve topuklarda çatlama…) gibi

Yapmanız Gerekenler:

 • Ayaklarınızı özellikle parmak aralarını her gün kontrol etmekAyaklarınızı özellikle parmak aralarını her gün kontrol etmek
 • Ayaklarınızı her gece ılık su ve sabunla yıkmak
 • Ayak ve parmak aralarınızı yumuşak havluyla özenle kurulamak
 • Tırnaklarınızı kesemiyorsanız bir uzmana kestirmek ve düz bir şekilde kesmek
 • Banyodan sonra ayaklara nemlendirici sürmek
 • Çıplak ayakla yürümemek
 • Ayakkabılarınızı sık sık değiştirmek ve giymeden önce kontrol etmek
 • Nasırlarınızı kesmeyin ve kendiniz tedavi etmeye çalışmayın
 • Sıkı ve dikişli çoraplar giymeyin (Dolaşımı engelleyen)
 • Ayaklarınızı mutlaka düzenli ayak sağlığı uzmanlarına kontrol ettirin.

Her ne kadar insan vücudu bir bütün olsa da uzuv olarak ellerimizin ve ayaklarımızın rolü tartışılmaz bir gerçektir. Estetik ve sağlık açısından bu uzuvlarımızın bakımı büyük önem taşımaktadır.

Medikal El Bakımı :

Ellerimiz dış etkilere sürekli açık özel bakımına ihtiyaç duyulan başlıca bölgelerimizden biridir. Hem estetik hem de sağlık açısından çok önemli olan el tırnakları pek çok hastalığın taşıyıcısı olabilir. Ellerin bakımında her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmak, sıcak-soğuk, güneş, deterjan, sabun vb. dış etkilere karşı ellerin dayanıklılığını arttırır.


Genellikle ayakta görülen bazı problemler el tırnaklarında da görülebilir, tırnak batması, mantar, tırnak kalınlaşması gibi problemler yer alır. El ve ayak sağlığı merkezlerinde uzman kişiler tarafından hijyenik ortamda, steril cihazlar, uygun ürünlerle bakımlar en güzel sonuçları verir.

Ayak Bakımı:

Ayaklarımızın vücudumuzun neredeyse tüm yükünü taşımasında büyük önemi vardır. 20 kas, 114 bağ ve 26 kemikten oluşmaktadır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı medikal olarak ayak sağlığıyla ilgilenen podiatri uzmanlarınca yapılmaktadır.


Hayatın ve çevrenin etkileri ile giyim tarzı olarak ayaklarda büyük bir etkileşimle karşı karşıya kalmaktadır.(Yüksek topuk, sivri burun, dar ve ayağa uygun olmayan ayakkabılar…) Nasır ve tırnak batmalarına neden olabiliyor. Yapılacak düzenli medikal ayak bakımlarıyla tüm bu olumsuzluklardan korunabilir ve oluşmuş problemleri yine ayak bakımlarıyla giderebilirsiniz.

Hamilelikte ayaklar her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Hamilelik kadın bedeninde pek çok değişikliğe yol açar. Bunlardan biri önemsenmeyen ayak ağrısıdır. Bu dönemde doğal kilo artışında kaynaklanan yürüyüş değişikliği olur ve duruş pozisyonu değişir bu değişiklik dizlerde ve ayakta normalden fazla ağırlık ve basınç oluşturduğundan sorun oluşturabilir. Topuk ağrısı en sık görülen ayak sorunudur, nasır ve batık tırnakta da artış görülür. Bundan dolayı bu 9 aylık süreçte düzenli medikal bakımlar yaptırmak gebelikte yaşanacak sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yapılması Gerekenler:

 • Ayağınıza uygun ayakkabı seçin.Ayağınıza uygun ayakkabı seçin.
 • Ayak şişmelerine karşı ayaklarınızı otururken kaldırın.
 • Ayaktayken sabit kalmayın hareket halinde olun.
 • Dikişsiz çoraplar tercih edin.
 • Düzenli nemlendirici kullanın.
 • Düzenli bakımlar yaptırın.

Onikomikos olarak adlandırılan bir hastalık olan tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak dermatofid adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur. Tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalığının yaklaşık %50 ‘sini oluşturur.

Nasıl Oluşur :

 • El ve ayak tırnağının darbe almasıEl ve ayak tırnağının darbe alması
 • Ayak tırnağına basılması
 • Tırnakların çok dipten kesilmesi
 • Ayak parmaklarını sıkıştıran küçük ve ucu sivri ayakkabılar

Belirtileri :

 • Tırnakta kalınlaşmaTırnakta kalınlaşma
 • Şekil bozukluğu
 • Tırnaklarda renk değişikliği
 • İltihap ve kötü koku
 • Tırnaklarda acı ve hassasiyet

Nasıl Bulaşır ? 

 • Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Enfeksiyona neden olan tırnaklar ortam kullanıma açık , ılık ve nemli yerlerde bulunurlar.
 • Soyunma odaları
 • Yüzme havuzlarda
 • Sterilize edilmemiş manikür ve pedikür malzemeleri

Tırnakların tümü aynı şekilde kalınlaşmış ve sarımsı renk almış olabilir, bu tip tırnaklar doğuştan veya irsi olabilir.

Ayak bakımı sonrasında bile yine kalın tırnaklar çıkabilir olağanüstü kalınlaşma şekilde bozulma ve pençe şeklini alıp ayak parmağı ovali üzerine doğru bükülen tırnaklara perçe tırnak diyoruz. Bu genellikle yaş ilerledikçe görülen bir durumdur. Kalınlaşma tedavisinde tırnak, ağrısız, acısız ve kanamasız olarak inceltilir. Bunun sıra gerekli görülen durumlarda jel (akrelik) uygulaması yapılır.

Bütün siğiller insan papilloma virüsünden oluşur.deride herhangi bir çatlak,çizik veya yara varsa,bu durum virüsün deri altına geçmesine fırsat verir.Genellikle kalabalığın olduğu yerlerden bulaşır.Yüzme havuzları,duş, soyunma odaları gibi çok fazla nem veya aşırı kuruluk cildin çatlamasına sebebiyet verir ve virüs deriye girer.Siğiller nasıra benzer ama daha yüzeyseldir.


Siğil virüsü bulaşıcıdır; bir kişiden ötekine ya da bedenin bir bölümünden farklı bir bölümüne geçebilir. Ya doğrudan doğruya deri temasıyla ya da dolaylı yoldan, ortak kullanılan bir eşyadan bulaşabilir. Siğilin tırnakla kazınması ya da kopartılmaya çalışılması yanlızca kanamasına ya da yayılmasına neden olur.Siğil tedavisinde kliniğimizde lazer tedavilerden faydalanılmaktadır.