facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Yaz Alerjileri


Yaz Alerjisi, özellikle yaz aylarında ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar, yani yaz alerjisi, pek çok kişinin yaşadığı ve bazı ortak sebeplere bağlı olan, sorunlardan biridir. Yazın güneş ışınlarının artan etkisi ile ortaya çıkan bu sorunlar, kimi zaman kimyasalların etkisinin artması yüzünden, kimi zaman ise güneş ışınlarının doğrudan cilde zarar vermesi ile görülebilmektedir. Bazı durumlarda ise bitkilerin polenleri de, yaz alerjisi sebepleri arasında yer alabilmektedir. Direkt güneş alerjisi olan kişilerin de, yaz aylarında çok dikkatli olması ve önlem alması gereklidir. Kimi cilt hastalıklarında ise yaz aylarında ki güneş, zarar verici olabilmektedir. Örneğin Lupus hastalığı olan kişilerin, güneşe korumasız bir şekilde çıkması hastalığın şiddetlenmesine sebep olmaktadır. Hiçbir rahatsızlığı olmayan kişilerde bile, güneş ışınları, leke ve isilik yapabilir.

Yazın başlamasıya ortaya çıkan çeşitli alerjiler:

Kozmetik alerjisi
Gündelik hayatta vazgeçilmez olan kozmetik malzemelere bağlı alerjiler; kurdeşen, cilt tahrişi, akne, güneş ışınlarına hassasiyet, egzama gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla bu tür malzemelerin bilinen alerjilerden, ciltte hassasiyete sebep olabilecek maddelerin de arındırılmış olması gerekiyor. Uzmanların yaptıkları incelemeler doğrultusunda, losyon veya krem kullanmak yerine pudra ve benzeri ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyorlar. Suda rahat şekilde çıkan ürünleri tercih edin, hemen hemen 3 ayda bir defa kullandığınız kozmetik malzemelerinizi yenileyin, mümkün oldukça eyeliner ve siyah rimel kullanmaya özen gösterin, göz makyajı yaparken göz farında imkan oldukça açık renkli göz farlarını tercih etmelisiniz.

Takı alerjisi
Kaşıntı, Ciltte kızarıklık ve Sulanma benzeri şikayetler doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Terleme, ciltte daha önceden bulunan hasarlar, Alerjenle temas süresi, temas eden madde konsantrasyonu, kulak memesi, hassas cilt bölgeleri, göz kapakları, cilt kuruluğu benzeri etkenler bu tablonun oluşmasını mutlaka etkiliyor. Kullanılacak olan takılarda dikkat etmeniz gereken özellikle krom, nikel ve deri içeren takılar, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Polenler
Alerjik hastalıklar açısından önem taşıyan polenler, rüzgar ile çok uzak yerlere ulaşabiliyor. Polenler kapı ve pencerelerinizden evinizin içine de girebilir. Uzmanlar, şehir içi yaşamının polene maruz kalma açısından daha riskli olduğunu belirtiyor. Evinizde veya arabanızda polen filtresi bulundururak önlem alabilirsiniz. Unutmayın, polenler astımdan daha çok alerjik rinit yakınmalarını şiddetlendirebilir.

Arı sokması ve çeşitli böcek ısırıkları
Yaz aylarında yaban arıları veya bal arılarının sokması sonucu o alanda ağrı, kızarıklık ve şişme gibi bir reaksiyon gelişebildiği gibi, sokulan kişinin ölümüne yol açabilen bir reaksiyon da doğabilir. Arı soktuğunda deriye takılı kalan iğnenin ezilmeden özenle çıkarılması, sokulan bölgenin bol su ve sabunla yıkanması, sulandırılmış amonyak ile dezenfekte edilmesi gerekiyor. Arıların bulunabileceği yerlerde uzun kollu bluz ve pantolon giymeyi tercih edin, parlak ve canlı renkte giysilerden kaçının, açıkta alanda yemek yememeye özen gösterin.

Küf mantarları
Küf mantarları nemli, havalanmayan ve karanlık odaları çok sever ve yaz aylarında üremesi artar. Pencere kenarları, duş ve musluk yakınları ise vazgeçilmezleridir. Bu nedenle yazın nemli ortamlardan ve çok ağaçlıklı alanlardan uzak durmalı, ahır, kümes gibi havasız ortamlara girmemeye özen göstermelisiniz.

Ürtiker (Kurdeşen)
Kurdeşen, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan güneş alerjileri arasında yer alıyor. Güneş ışınlarına maruz kalınca gelişebilen kurdeşen; önce kaşıntı, ardından kızarıklık ve deride kabarma rahatsızlıkları oluşturabiliyor. Her yaş grubunda görülebilir. Tedavi süresinde güneşten sakınmak çok önemlidir.

Güneş alerjisi
Cilt rengine bağlı olarak, güneşe karşı her insanda farklı sürede ve şiddette reaksiyon gelişir. Koyu ciltli kişilerde en az ve hafif, açık renklilerde daha şiddetli olur. Güneş gören bölgelerde kaşıntı, kızarma, şişme gibi reaksiyonlar oluşabilir. Güneşten mümkün olduğunca korunmalı, mutlaka koruyucu krem kullanmalısınız.

Hassas olan çocuk ciltlerinin de yaz aylarında güneş ışınlarından korunması gereklidir. Özellikle güneş yanıkları ve isilikler, çocukların sık sık yaşadıkları sıkıntılardandır. Alerjiye yatkınlıkları gelişkin bireylere oranla düşük olan çocuklarda, yüksek faktörlü koruyucu kremlerin üç saat ara ile tazelenerek sürülmesi, doğabilecek riskleri oldukça düşürebilmektedir. Ancak kullanılan koruyucu ürünlerinde kaliteli ve zararsız olmasına dikkat edilmeli, güvenilirliği olamayan ürünlerden uzak durulmalıdır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.