Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Akne (Sivilce) Nedir?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Akne; yüz, boyun, sırt, göğüs ve üst kollarda görülen ve yağ bezlerini tutan bir hastalıktır.

Akne az veya çok şiddetli olarak neredeyse tüm ergenlerde görülür. Genelikle ergenliğin ilk belirtisi olarak başlar. Şiddet açısından erkeklerde 16-19, kızlarda 14-17 yaş arasında en yüksek düzeye çıkar.

Akne ergenlikten itibaren devam edebildiği gibi, 25 yaş ve sonrasında ortaya çıkan ''geç başlangıçlı akne'' şeklinde de görülebilmektedir.

acne

 

Akne nasıl oluşur?

Ergenlikle beraber androjen hormonları artarak yağ bezlerini uyarır ve büyümesine neden olur. Bu yüzden yağ bezlerinin yoğun olduğu yüz, sırt, göğüs gibi alanlarda sık görülür. Yağ bezleri folikül olarak adlandırılan bir kanalda bulunur. Yağ bezleri sebum denen yağlı bir madde salgılar. Bu kanaldan salgılanan yağ ve yine kanaldan atılan ölü hücreler deride gözenekleri tıkar. Bu gözeneklerde bakteriler kolaylıkla ürer. Bu bakterilerin ürettiği kimyasal maddeler yağ bezinde iltihabi reaksiyonu uyarır ve sivilce oluşur.

Nasıl görünür?

Akneler siyah nokta, beyaz nokta şeklinde iltihapsız olabildiği gibi, içi iltihaplı derin kırmızı şişlikler şeklinde de görülebilir. Aknenin derecesi bu lezyonların yoğunluğuna göre, hafif, orta, şiddetli olarak sınıflandırılır.

Aknenin sebepleri nelerdir?

Akne neredeyse tüm ergenlerde görülebildiği  için  fizyolojik bir olay olarak düşünülebilir.  Ancak bazen aşağıda sıralanan durumlar da akneyi tetikleyebilmektedir.

Hormonal faktörler: Polikistik over sendromu, cushing hastalığı, böbrek üstü bezini ilgilendiren durumlar

İlaçlar: Özellikle kortizonlu ilaçlar,  bazı epilepsi ilaçları, lityum, izoniazid ve rifampisin gibi tüberküloz ilaçları

Kozmetikler: Komedojen maddeler bulunan fondöten, pudralar, lanolin, vazelin, bazı bitkisel yağlar

Mesleki faktörler: Bazı kimyasal maddeler ve yağlar

Diyet: Akne ve gıda ilişkisine dair yeterli bilimsel kanıt yoktur. Ancak yinede sağlıklı beslenmek ve yeterli su içmek genel deri sağlığı için gereklidir.  Hasta açısından böyle bir gözlem varsa bu gıdalardan kaçınmalıdır. Glisemik indeksi yüksek olmayan gıdalarla beslenmek akne tedavisini olumlu yönde etkileyebilir.

Bunların dışında stres, hava kirliliği, yetersiz uyku akne oluşumunu kolaylaştıran faktörler arasındadır.

 

acne 2

 

Aknede tetkik istenir mi?

Aknede rutin olarak yapılan bir tetkik yoktur. Ancak bazen bayanlarda adet düzensizliği, tüylenme artışı, saçlarda erkek tipi dökülme varlığında ya da uzun süren ve tedaviye yanıt vermeyen hastalarda hormonal inceleme yapılır. Sık bilinenin aksine karaciğer hastalıklarının akne ile bağlantısı yoktur.

Akne tedavisi

Akne tedavisi aknenin derecesine göre yapılır. Akneli olgularda tedavide amaç, derideki yangısal cevabı geriletmek ve  iz kalmasını engellemektir. Akne tedavisi uzun bir süreçtir ve sabır ister. 8 haftalık tedavi sonrasında sivilcelerde %25-30 oranında azalma tedavi başarısı olarak yorumlanır. Bu yüzden tedaviye başladıktan hemen sonra düzelme olmaması tedavi değişimini gerektirmez. Ancak  akneler 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin değiştirilmesi gerekir. İlaç tedavisi kişiye göre değişir ve tedavide kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. İlaç seçimini hekim, hastanın yaşına, cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, yaygınlığına göre yapar. Her ilaç her hastada uygun olmayabilir. Başkasına iyi gelen bir ilaç o kişi için uygun olmayabilir. Bu yüzden çevreden ilaç tavsiyesi almak hastayı tedavi etmediği gibi aksine zarar dahi  verebilir.  Belirli aralıklarla ilaçların değiştirilerek kullanılması gereklidir.

 

Deri temizliği: Deri günlük olarak ılık suyla ve uygun yumuşak bir temizleyici madde ile  temizlenmelidir. Çok sık yıkama, sıcak su ile yıkama, cildin ovularak yıkanması akneyi alevlendirebilir. Akneler sıkılıp kopartılmamalıdır.

Aknede kozmetik kullanımı: Deri yüzeyine uygulanan fondoten, allık ve pudranın uygun olması önemlidir.  Seçtiğiniz ürünün üzerinde nonkomedojenik ibaresi olması uygundur. Bu tür ürünler geceleri mutlaka temizlenmelidir. Kapatıcı makyaj malzemelerinden, saç spreylerinin ve jölelerin cilde temasından kaçınılmalıdır.

Tedavide topikal retinoidler, topikal antibiyotikler, azeleik asit,  benzoil peroksit gibi cilde sürülerek uygulanan krem ve jellerin yanında yine aknenin derecesine göre ağızdan antibiyotikler kulanılabilir.  Akne (sivilce) tedavi ilaçları ilk 2-3 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.

Akne hastalarının çoğu yüze sürülen kremler veya sistemik antibiyotik tedavisine cevap verir. Ama bazı ağır hastalarda özellikle derin yerleşimli, diğer tedavilere yanıt vermeyen durumlarda bir retinoid olan isotretinoin tedavisi hekim kontrolünde kulanılabilir.  Ayrıca meyve asitleriyle peeling hem akne tedavisi olarak hem de tedavi sonrası izlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Özetle akne bir deri hastalığıdır, her hastada farklı klinik görünümleri vardır  ve mutlaka tedavi edilmelidir.  Tedavi edilmeyen sivilce derin ve kalıcı iz bırakabilir. Tedavinin amacı bu izleri en aza indirmek ve kişinin görünümünü iyileştirerek sosyal ve psikolojik olarak hayat kalitesini arttırmaktır.

 

 

Uzm. Dr. Semra TOKER

Cildiye (Dermatoloji)

 

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2022 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek