Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Doğurganlığımı Arttırmak İçin Ne Yapabilirim?

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Doğurganlığı arttırmak için atılması gereken bazı önemli adımlar vardır. İşte sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını yükseltecek öneriler:


1- Hamile kalmak isteyen bir kadın, regl döngüsüne hakim olmalıdır. Bu bilgileri bir takvim üzerinde belirleyerek, yumurtlama dönemini ve dolayısı ile en doğurgan olduğu süreçleri takip edebilirsiniz.
2- Söz konusu hamile kalmak olduğunda, çok zayıf olmak da çok iri olmak kadar sakıncalıdır. Kilolu kadınların normal kilolu olanlara göre hamile kalma şansı yarı yarıya düşerken, zayıf kadınlarda oran dörtte birdir. Vücutta aşırı yağ depolanması ovulasyonu etkileyen östrojen hormonunun aşırı üretimine sebep olur. Zayıflık ise düzensiz adet döngüsüne ve yumurtlamanın tamamen durmasına sebep olabilir.
3- Günün çoğu zamanı aktif olmak, kadının vücudunu hamilelik ve doğum için hazırlayabilir. Ama çok fazla ve yorucu egzersiz de ovulasyonu olumsuz etkileyebilir.
4- Günün çoğu zamanı aktif olmak, kadının vücudunu hamilelik ve doğum için hazırlayabilir. Ama çok fazla ve yorucu egzersiz de ovulasyonu olumsuz etkileyebilir.
5- Bir kadın yaş aldıkça, yumurtalarındaki miktar ve kalite değişikliği yüzünden, hamile kalması zorlaşacaktır. 30'lu yaşlarından itibaren kadınların doğurganlığı kademeli olarak düşmeye başlar, 37'den sonra bu düşüş keskinleşir ve 40'dan sonra daha da azalır. Bu düşüşler hamile kalmayı zorlaştırır.

part pregnant woman with little shoes baby 600 x 400
6- Sigara, kadınlarda da erkeklerde de doğurganlık problemleri yaratır. Sigaradaki kimyasallar, nikotin ve karbon monoksit gibi, kadınların yumurtalarının ve erkeklerin spermlerinin kalitesini düşürür. Pasif içicilikten korunmak da önemlidir. En sağlıklı ve güvenli yol hamile kalmaya karar verildiği an alkol tüketimini durdurmaktır. Hamile kalındıktan sonra da güvenli alkol sınırı diye bir şey yoktur.
7- Bir kadın 35 yaş ve üstündeyken 6 haftadır düzenli olarak cinsel birleşme yaşanıyor ve çocuk yapmaya çalışılıyor ama bu gerçekleşmiyorsa, yardım istemenin zamanı gelmiş demektir. 35 yaş altındaki kadınlar ve partnerleri için deneme süreci bir seneye dek uzayabilir ama ardından mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Detaylı bilgi için Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2022 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek