Jimer Hastanesi Odunluk
Jimer Özlüce
Jimer Danışma Hattı

Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Laparoskopik Cerrahi Mucizesi

Birim : Kadın Hastalıkları ve Doğum
Fetal DNA Analizi
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

KADIN HASTALIKLARINDA KAPALI AMELİYAT

Laparoskopi (kapalı ameliyat) son 30 yıldır jinekolojide (kadın hastalıklarında) kullanılan açık cerrahiye alternatif bir cerrahi yöntemdir. Laparoskopide, açık ameliyatta olduğu gibi büyük kesiler yerine küçük bir delikten sokulan bir kamera kullanılır.
Laparoskopi ile tüp bağlanması, yumurtalık kistlerinin çıkartılması, dış gebelik ameliyatları, kronik pelvik ağrının tedavisi, kısırlıkta tanı ve tedavi amaçlı, endometriozis ve çikolata kistlerinin tedavisi, myom ve rahim alınması, rahim sarkması ve idrar kaçırma ameliyatları ve hatta jinekolojik kanser ameliyatları gibi kadın hastalıkları ameliyatların büyük bir kısmında ilk tercih olmuştur.

KULLANILAN TEKNİK VE ALETLER

Laparoskopi, her zaman genel anestezi altında yapılır. Buna rağmen ameliyatın tipine göre aynı gün veya ertesi gün evinize gidebilirsiniz.
Laparoskopide kullanılan en temel alet endoskoptur (Kamera). Öncelikle genellikle göbek deliğinden karın boşluğuna girilir ve içerisi karbondioksit gazı ile şişirilir. Daha sonra endoskop için 10 mm'lik trokar (kamera ve gerekli aletlerin geçebileceği bir çeşir boru) göbek deliğine yerleştirilir. Bu trokar içinden üzerinde bir kamera ve ışık kaynağı olan endoskop karın içine ilerletilir. Görüntü bir ekrana yansıtılır. Cerrah karın içini endoskopun büyütme ve yakınlaştırma özelliğini de kullanarak net bir şekilde görebilir. Daha sonra laparoskopik cerrahi aletler için 2 veya 3 adet 5 mm'lik trokar kamera görüntüsü eşliğinde yerleştirilir. Yapılacak cerrahinin gereksinimine göre değişik aletler kullanılır. Ameliyat bittikten sonra karın boşluğundaki gaz boşaltılır aletler ve trokarlar çekilir ve 1 cm'den küçük delikler dikişlerle kapatılır.
Ameliyat sonrasında açık cerrahiye (karın kesilerek yapılan ameliyat) göre hasta çok daha az ağrı hisseder; daha erken yürümeye başlar ve iyileşme süresi çok daha hızlıdır. Hastaların günlük yaşamlarına ve işlerine dönmeleri çok daha kısa sürelerde mümkün olmaktadır. Yine laparoskopik ameliyatlarda sonra yara yerlerinde fıtıklaşma ve enfeksiyon gibi istenmeyen durumlar da açık ameliyatlara göre çok daha az görülmektedir. Tüm bu faktörler heö doktorların hem de hastaların laparoskopik ameliyatları tercih etmesinde önemli etken olmaktadır.
Elbetteki laparoskopinin bütün bu avantajlarının yanında diğer cerrahi yöntemlerde olduğu gibi riskleri ve komplikasyonları da vardır. Özellikle deneyimsiz merkezlerde ciddi damar ve barsak yaralanmaları olabilir. Bu nedenle hasta seçiminin ve hazırlığının çok iyi yapılması gerekir.

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Dermatokozmetoloji

Dermatokozmetoloji

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2021 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek