Jimer Hastanesi Odunluk
Jimer Özlüce
Jimer Danışma Hattı

Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

İNME (FELÇ) Kader Değil Önlenebilir Bir Hastalık

Birim : Nöroloji
Fetal DNA Analizi
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İnme (felç)  sağlığımızı tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Gelişmiş toplumlarda üçüncü ölüm nedeni ve birinci sakatlık sebebidir.İnme yalnız hastayı değil tüm hasta ailesini olumsuz etkileyen bir durumdur. İnmenin yol açtığı sakatlık gelişmiş toplumlarda sağlık ekonomisi üzerine büyük bir yük oluşturur. Tüm bu olumsuz sonuçlarına rağmen inme gelişmiş ülkelerde dahi çok yakın bir geçmişe dek koruyucu sağlık programları içinde kanser ve koroner damar hastalıklarının gölgesinde kalmıştır. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz tedavisi mümkün olmayan bir hastalık gibi görülmüş olmasıdır.

Oysaki son yıllarda inmeden koruyucu yöntemlerin yanı sıra, inme tekrarının önlenmesi ve özellikle inmeli hastaların akut dönemde tanı, tedavi ve bakımları açısından önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Beyin kan damarı çatlayıp, kanadığında beyin kanaması (hemorajik inme) ya da kan pıhtısıyla tıkandığında enfarkt (iskemik inme) oluşur. Beynin o alanı içindeki sinir hücreleri zarar görür ve sonuç olarak vücudun, beynin zarar görmüş olan alanı tarafından kontrol edilen kısmı fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiremez.

Ani gelişen ve özellikle tek taraflı, yüzde hissizlik, güç kaybı, kolda, bacakta tutmama, çift görme, görememe, kafa karışıklığı, konuşmada ya da anlamada bozulma, yürümede zorluk, dengesizlik, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı ya da şuurun tamamen kapanması inme belirtilerindendir.

Felçli  kalmak; yatağa bağımlı diğer kişilerin bakımına muhtaç yaşamak, çoğumuzun korkulu rüyası olsa da, bu terim artık günümüzde yeterli tedavi olanaklarından faydalanamamış olmakla eş anlamlıdır.

Uygun zamanda Nöroloji uzmanına ulaşan, uygun inme  tedavisi,  inme tekrarından koruyucu tedavi alan, rehabilitasyon  ile desteklenen hastaların çoğu  bağımsızlıklarına geri kavuşmaktadır.

 


 

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Dermatokozmetoloji

Dermatokozmetoloji

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2021 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek