Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Geleceğin Mimarları Çocuklarımız !

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

   Bir çocukla birlikte büyümek,onu anlamak,o gelişirken onunla birlikte yürümek aslında sadece çocuğun hayatına katılan güzellikler,bilgiler değildir.Onunla bizlerde kendi hayatımızın güzelliklerini,yeniliklerini,farkında olmadığımız özelliklerimizi keşfetme imkanı buluruz.Değişen yaşam koşullarında,bu kadar koşuşturma içinde çocuklarımızın nasıl büyüdüğünü ,nasıl geliştiğini fark etmekte zaman zaman ihmalkar davrandığımız da doğrudur.

  Bir çocuk dünyaya geldiği an itibariyle yetişkinlerin gözetiminde hayatı başlar.Onun nasıl bir insan olacağı bir çok etkene bağlıdır.Anne ve babanın yapısına,genetik özelliklerine,sosyal yapıya vs gibi.Bir çocuk dünyanın neresinde doğarsa doğsun aslında bir kaşiftir. Bazen anne babalar her şeyi elliyor, ağzına götürüyor , soruyor diye yakınabilirler ama işin doğası budur. Tanımak , öğrenmek , keşfetmek gibi.

  Bir çocuğu yetiştirmekten bahsedilirken genellikle kurallar,sınırlar belirtilir.Evet yaşam içinde uyması gereken sınırlar,başka insanların alanları gibi durumlar vardır.Zaten aile içinde iletişim,birbirine saygı,sınırları doğru kullanma oturmuş ise çocuk bunu bizden öğrenecektir.Ama bu çocuğun hep kısıtlanması,hep uyarılması gibi algılanmamalıdır.Aşırı katı tutumlar çocuğun kendisini, çevresini keşfetmesini engellediği gibi kişilik gelişimini de olumsuz etkilemektedir.Kısacası eğitim öğretim klasik bir bakışla ailede başlar.

  Yeni eğitim yılı gençlerimiz ve çocuklarımız için başladı.Yeni okula başlayan ,evden,anne ve babalarından ilk defa ayrılan çocuklarımızın bazıları için bu durum biraz sorun olabilir.Güvenli çevresinden birçok çocuğun olduğu bir ortam bazıları için ürkütücü gelebilir.Özelliklede günümüz aile yapıları düşünüldüğünde bu çocukların kaygı yaşamaları mümkün.Çocuğun okula alışma sürecinde,onu okul konusunda doğru ve yapıcı bilgilendirmek,korkutmamak önemlidir.Çocukların eğitim hayatlarında başarılı olmalarının temelinde yaptıkları şeyin yani öğrenmenin keyifli ve onların gelişimine katkılı olduğunu keşfetmeleri gerekmektedir.Zorunluluk,dayatma şeklinde olan bir çok şey üretkenliği,yaratıcılığı,umudu yok edebilir.

  Çocukların eğitim öğretim hayatına başlamadan önce aile ve sosyal çevre içinde temel olarak şekillendiğini biliyoruz.Tabi ki de farklı bir çok etken rol oynamaktadır.Çocuğun iletişim dili,davranışları,duygularını yansıtması,öfke kontrolü,sorumluluk duygusu gibi bir çok özelliği  ailesel ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir.Çok sakin bir çocuk okul döneminde kızgın,mutsuz,davranışlarını kontrol edemiyor olabilir.Ya da hareketli,kuralsız gibi görünen bir çocuk aşırı uyumlu ve kontrollü olabilir.İşte bu tip durumlarda öncelikli olarak çevresel ve aile içi durumları gözden geçirmek gereklidir. Çocuklarımızı nasıl yetiştirdiğimize,onların donanımlarını nasıl desteklediğimize dikkat etmeliyiz. Çünkü,çocuk gelişirken,büyürken,keşifleri devam ederken en önemli rehberler biz yetişkinleriz. Evde anne baba ya da bakım veren kişiler,sosyal çevrede diğer yetişkinler ve okulda eğitimciler bu rolü üstlenmektedir. Her zaman doğru davranmak mümkün olmayabilir. Bizlerde hayat içinde o kadar şeyle uğraşırken yanlışlar yapabiliriz.İşte dünyayı keşfeden bir çocuğun da yanlış yapma olasılığı hep vardır.Önemli olan yaptığımız ya da çocuğumuzun yaptığı yanlışları doğru anlamak ve çözümler konusunda etkin yolları bulmak kıymetlidir. Kulağıma ‘’her şeyi herkes çok iyi biliyor’’ yakınmaları geliyor. Aslında bu alanda çalışan biz profesyoneller her şeyi sizden iyi bildiğimizi ima etmiyoruz.İşin içinde durumu çözerken yansız bakma,gelişim süreçlerini doğru anlama,onların çocuk olduklarını unutmama gibi konularda sizlerin daha objektif davranmanız için danışmanlıklar veriyoruz. Çocukların duygusal,davranışsal,sosyal uyum,motor beceri gelişimi,öğrenme becerileri gibi alanlarda yaşadığı sorunların tıbbi bir nedeni olup olmadığı konusunda çeşitli değerlendirmeler yaparak en uygun çözüm yollarını birlikte bulmak için yanınızda olmak işimiz.Bazı durumlar psikolojik,sosyal gelişim sürecinde normal kabul edilirken aileler bunu sorun gibi algılayabilmekte.Ya da bazı sorunlar tıbbi,psikiyatrik düzeyde bozukluklar olabilir. Bu durumların aile,okul ve çocukla yapılan değerlendirmeler ile netleştirilmesi çocuğunuzun ve sizin yaşam kalitenizi arttıracaktır. ‘’Her gün evde bir savaş hali var’’,’’Bu çocukla ne yapacağız bilmiyorum’’,’’Çok inatçı,kuralsız’’,’’Aşırı sakar’’,’’Zekasından şüphe ediyorum’’,’’Konuşmuyor,garip davranışları var’’ vs gibi bir çok gözlemle aileler geliyor ya da okuldan benzer durumlar ile ilgili eğitimciler yönlendirme yapıyor.Bazı şikayetler basit birkaç uygun tutum değişikliği ile kolayca çözülebiliyor ve anne,çocuk,eğitimci arasında ilişki düzeliyor.Bazı şikayetlerde ise durum farklı çocukta öğrenmede ,dikkatte sorunlar ,gelişimsel gerilikler,tıbbi nedenli davranışsal ve öğrenme sorunları tespit ediliyoruz.

   Maalesef ki halen psikiyatrik bozuklukların çocuklarda görülmesi konusunda toplum olarak yeterince açık değiliz.’’Çocuk bu yapar’’,’’Çocuk daha düzelir’’,’’Sadece şımarık bu çocuk’’ ,’’Aman babası da geç konuştu,geç öğrendi’’ gibi  inanışlar gerçekten sorunu olan çocukların tedavi almalarını engellemektedir.Çünkü tıbbın bir çok alanında olduğu gibi çocuk psikiyatrisi alanında da tanı ve tedavi alanında gelişmeler hızla devam etmektedir.Çocuğunuzda gelişim alanlarında, davranışlarında, öğrenmede, dikkatte,uyku ve beslenmede, sosyal beceri ve motor becerilerde,konuşmada sorunlar olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bu alanda çalışan doktor,psikolog,çocuk gelişim uzmanı gibi alan çalışanlarından destek almanızı önemle vurgulamak istiyorum.

  Çocuklarımız bizim gelecek aydınlık yüzümüz olmalıdır. Sorunlardan korkmak yerine sorunu çözmek için , doğru yaklaşımları oluşturabilmek için gerekli desteği almak onların mutlu,sağlıklı,yaratıcı bir kişilik oluşturmaları için sizin elinizde.Keyifli,mutlu,başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2022 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek