Jimer Beşevler
(0224) 470 2222 - 470 3333
Jimer Özlüce

(0224) 414 0 111

Jimer Danışma Hattı

444 4 567

Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Psoriasis ( Sedef Hastalığı )

Birim : Cildiye (Dermatoloji)
Fetal DNA Analizi
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Deride kırmızı renkte , üzeri beyaz renkte kepeklerle örtülü lekeler şeklinde görülür. En sık yerleştiği bölgeler ise diz , dirsek , kuyruk sokumu ve saçlı deridir. Bu deri hastalığın nedeni  tam olarak bilinmemekle  birlikte genetik geçiş en önemlisi strese bağlı olarak gelişmektedir

Her yaşta görülebilir ancak son zamanlarda yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. Sık yerleştiği bölgeler dışında el ayakları ve ayak tabanlarına ,koltuk altı , göbek çukuru kasıklara ve genital bölgelerde de görülmektedir.

Bazı hastaların tırnaklarında nokta şeklinde çukurlar , tırnak bozuklukları yanında eklemlerde de yerleşerek şekil bozuklukları ve ağrılara neden olur. Ve eklem romatizması ile karışır.

Bu belirtilerin dışında nadir olarak toplu iğne başı büyüklüğünde içi iltihap dolu kabarcıklar , yerleştirdiği bölgedeki deride kırmızılık ve soyulmalar şeklinde seyredilen değişik bir şekli daha vardır.

Hastaları en çok rahatsız eden sedefli kepeklerin her tarafa dökülmesidir.

Sedef hastalığının iç organlarla , yiyeceklerle hiçbir ilgisi yoktur ve kesinlikle bulaşıcı değildir.

Tedavi lekelerin yerleşim yerine yayılım yüzdesine göre yapılmaktadır . Tedavide az sayıda lekesi olanlara dıştan sürme merhemler uygulanmaktadır Bunlar kepekleri soymak amacıyla katran acide salicilik içeren merhemler tedavi edici olarak kortizonlu ve D-3 vitamini içeren merhemlerde kullanılmaktadır.

İlerlemiş olgularda dıştan sürme merhemler etki etmez ise ağız yoluyla kullanılabilen ilaçlar etkili olmaktadır. Bu ilaçlar bazı kanser türlerinde  kullanılan ilaçlardır. Ve çok önemli yan etkileri yoktur. Ancak doktor takibi gerekmektedir . Bir diğer tedavi yöntemi ise  güneş ışınlarının salgıladığı Ultraviole - A (U.V.A) dır. Güneşlenmek fayda sağlar , ancak güneşe çıkamayan hastalara PUVA  (Psoralen + Uva ) tedavisi  yarar sağlanmaktadır.

Buraya kadar belirttiğim tedaviden yanıt alamayan hastalara , son zamanlarda daha etkili ve özellikli eklem tutulumu olan hastalara " Biyolojik aktif ajan " olarak isimlendirdiğim ilaçlar kullanılmaktadır.

Ancak bu ilaçlar çok dikkatli bir takip gerektirir. Kendi deneyimlerime dayanarak , sedefli hastalar mutlaka bir sıkıntı sonrası gelişmesi nedeniyle , mutlaka basit bir sakinleştirici ilaç kullanmaları gerekmektedir.

Prof.Dr.Şükran Tunalı

Allerji ve Dermatoloji Uzmanı

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Dermatokozmetoloji

Dermatokozmetoloji

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Prof.Dr.Şükran Tunalı-PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP (platelet rich plasma) yani trombosit isimli kan hücrelerinden zengin kan serumudur.Trombositlerin etrafında büyüme faktörü bulunur.Bu nedenle deri elastikiyetinin yeniden yapılanmasında,ince kırışıklıkların giderilmesinde,derideki çatlakların düzeltilmesinde,acne izlerinin tedavisinde,kimyasal peeling ve lazer sonrası derinin çabuk iyileşmesi yanında saç dökülmesinin tedavisin de kullanılmaktadır.

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2021 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.