Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Böbrek Taşı Tedavisi

Birim : Üroloji
BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Minimum semptomları olan küçük taşlar;

Çoğu küçük böbrek taşı invaziv tedavi gerektirmez. Aşağıdakileri kullanarak küçük bir böbrek taşından kurtulabilirsiniz:

Su içmek: Günde 2 ila 3 litre (1.9 ila 2.8 litre) su içmek üriner sisteminizi yeterli miktarda boşaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece, açık veya neredeyse berrak bir idrar oluşturmak için yeterli miktarda sıvı (çoğunlukla su) için.
Ağrı kesiciler: Küçük bir taşı düşürmek biraz rahatsızlık verebilir. Hafif ağrıyı azaltmak için doktorunuz, ibuprofen, asetaminofen veya naproksen sodyum gibi ağrı kesici önerilerinde bulunabilir.
Medikal Tedavi: Doktorunuz böbrek taşınızı düşürmede size yardımcı olacak bir ilaç verebilir. Alfa bloker olarak bilinen bu tip ilaçlar, üreterinizdeki kasları rahatlatarak böbrek taşını daha hızlı ve daha az ağrı geçirmenize yardımcı olur.

Büyük taşlar ve semptomlara neden olan taşlar:

Taşları kırmak için ses dalgalarının kullanılması; Bazı böbrek taşları - büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak - doktorunuz, ekstrakorporal şok dalgası litotripsi (ESWL) adlı bir prosedür önerebilir.

ESWL, taşları idrar kanalından geçebilecek küçük parçalara bölen güçlü titreşimler (şok dalgaları) yaratmak için ses dalgalarını kullanır. İşlem yaklaşık 15-60 dakika sürer ve orta derecede ağrıya neden olabilir, bu nedenle rahat edebilmeniz için sedasyon veya hafif anestezi altında olabilirsiniz.

ESWL istenmeyen etki olarak; idrardan kan gelmesi, sırtta veya karında çürük, böbrek ve diğer komşu organların kanamalarına veya rahatsızlığa neden olabilir.

Böbrekte çok büyük taşları çıkarmak için ameliyat;

Perkütan nefrolitotomi(kapalı böbrek taşı ameliyatı); Sırttan bir iğne yardımıyla böbreğe giriş yapılır, İğne girişi genişletilerek nefroskop adı verilen cihaz ile böbreğin içine girilir, pnomotik, ultrasonik ya da lazer yöntemiyle böbrek taşları kırılır ve kırılan taş parçaları dışarıya alınır. Ameliyat sıklıkla genel anestezi altında yapılır ve işlem sonrası bir - iki gün süreyle hastanede kalmanız gerekir. ESWL başarısız olursa doktorunuz bu ameliyatı tavsiye edebilir.

Üreterde veya böbreğinizde daha küçük bir taş çıkarmak için, doktorunuz üretra ve mesane arasından üreterinize bir kamera ile donatılmış ince bir ışıklı tüp (üreteroskop) geçirebilir. Taş bulunduğu zaman, özel aletler ile taşı tutabilir veya idrarda geçecek parçalara bölebilir. Doktorunuz daha sonra böbrek genişlemesini gidermek ve iyileşmeyi hızlandırmak için üretere küçük bir tüp (stent) yerleştirebilir. Bu işlem sırasında genel veya lokal anestezi gerekebilir.

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2022 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek