Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Prostat Kanseri Riskini Azaltma Yolları

Birim : Üroloji
BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen iç organ kanseri ve tüm dünyada en sık görülen ikinci kanser türüdür. Yaklaşık olarak her 6 erkekten birinin prostat kanserine yakalanacağı ve her 38 erkekten birinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Kanıtlanmış bir prostat kanseri önleme stratejisi yok ancak sağlıklı seçimler yaparak, egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet yapmak gibi prostat kanseri riskinizi azaltabilirsiniz.

Genel olarak doktorlar, ortalama prostat kanseri riski olan erkeklerin, prostat kanseri önlemeyle ilgili genel sağlıklarına faydalı seçenekler önermektedir.

Sağlıklı bir diyet seçin

Yağ oranı düşük, bol miktarda meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet seçmenin, prostat kanseri riskini azaltmasına katkıda bulunabileceğine dair bazı kanıtlar var ancak bu veriler somut olarak kanıtlanamamıştır.

Prostat kanseri riskinizi azaltmak istiyorsanız, şunları yapmaya çalışın:

• Az yağlı bir diyet seçin. Yağ içeren gıdalar et, fındık, yağ, süt ve peynir gibi süt ürünlerini içerir.
Bazı çalışmalarda, her gün yüksek miktarda yağ içeren yiyecekekler tüketen erkeklerin prostat kanseri riski arttığı tesbit edilmiştir. Bu ilişki aşırı yağın prostat kanserine neden olduğunu kanıtlamasa da, her gün yediğiniz yağ miktarının azaltılması, kilonuzu kontrol etmenize ve kalbinize yardımcı olmanıza yardımcı olmak gibi kanıtlanmış diğer faydalara sahiptir.
Her gün yediğiniz yağ miktarını azaltmak için yağlı gıdaları sınırlandırın veya az yağlı gıdalar tercih edin. Örneğin, pişirirken gıdalara eklediğiniz yağ miktarını azaltın, yağsız et kesimlerini seçin ve az yağlı veya az yağlı süt ürünleri seçin.
Yağ tüketimine ve prostat kanseri riskine bakan çalışmalarda hayvanlardan elde edilen yağların, artmış prostat kanseri riski ile ilişkili olma olasılıkları yüksek olarak saptandı. Yağ içeren hayvansal ürünler et, et ürünleri ve tereyağı içerir.
Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağ kullanmayı düşünebilirsiniz. Örneğin tereyağı yerine zeytinyağıyla pişirin. Peynir yerine salata üzerine fıstık veya tohum serpin.

• Günlük yediğiniz meyve ve sebze miktarını artırın. Meyve ve sebzeler, prostat kanseri riskini azalttığı düşünülen vitamin ve besin maddeleriyle doludur, ancak araştırmalar herhangi bir besin maddesinin riskini azaltacağını kanıtlamamıştır. Günlük yediğiniz meyve ve sebzelerin miktarını, her bir öğüne bir meyve veya sebze ekleyerek arttırabilirsiniz. Çerez yerine meyve ve sebze yemeyi düşünün.

• Balık yiyin. Somon, orkinos ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, azaltılmış prostat kanseri riski ile bağlantılı olan bir yağ asidi türü olan omega-3 yağ asitleri içerir. Şu anda balık yemiyorsanız, diyetinize eklemeyi düşünebilirsiniz.
• Diyetinize omega-3'leri eklemenin bir başka yolu keten tohumu yemektir.

• Günlük yediğiniz süt ürünlerinin miktarını azaltın. Çalışmalarda, süt, peynir ve yoğurt gibi fazla miktarda süt ürünlerini tüketenlerin yüksek oranda prostat kanseri riskine sahip olduğu saptanmıştır ancak çalışma sonuçları karışıktır ve süt ürünleriyle ilişkili risklerin küçük olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı kilo verme

Obez olan erkekler - vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ya da daha yüksektir - prostat kanseri riski yüksek olabilir. Eğer kilolu veya obezseniz, kilo vermeye çalışın. Bunu, her gün yediğiniz kaloriyi azaltarak ve yaptığınız egzersiz miktarını artırarak yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir kilonuz varsa, haftanın çoğunu egzersiz yaparak ve meyveler, sebzeler ve tahıllardan zengin sağlıklı bir diyet seçerek sağlıklı bir beslenmeyi sürdürmek için çalışın.

 

 

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2022 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek