Jimer Hastanesi Odunluk
Jimer Özlüce
Jimer Danışma Hattı

Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Yumurtalık Kanseri

Birim : Kadın Hastalıkları ve Doğum
Fetal DNA Analizi
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 Yumurtalık kanseri kadın yumurtalıklarından kaynaklanan bir kanser türüdür. Pek çok çeşidi vardır. Epitelial adı verilen türü olguların % 80-90 kısmını oluşturmaktadır. Ve sıklıkla ileri yaşlarda görülür. Diğer türleri ise daha çok genç yaşlarda görülmektedir. 

Kadınlarda % 1-2 oranlarında rastlanmaktadır. Yumurtalık kanseri saptanan hastaların çoğunluğu ileri yaş gurubu yani menapoz dönemindedir. Ancak belirli bir tarama testi olmaması ve kendine özgü belirtileri olmaması nedeniyle tanı konulan hastaların yarıdan fazlası ancak ileri evrede yakalanabilmektedir.

RİSK FAKTÖRLERİ:
• Kadınlarda 55 yaş ve sonrası ile menapoz dönemi
• Hiç gebe kalmamış olanlarda risk artmaktadır.
• Kısırlık öyküsü olanlarda risk artmaktadır.
• Genetik faktörler; yumurtalık kanserlerinin % 5-10'u genetik faktörler ille bağlantılı ortaya çıkmaktadır.
• Ailesinde meme kanseri, rahim kanseri, veya yumurtalık kanseri olanlarda risk artmaktadır.
• Doğum kontrol hapı kullananlarda risk azalmaktadır.

BELİRTİLERİ:

Yumurtalık kanserine özel belirtiler yoktur. Ayrıca belirtiler ortaya çıktığında ileri evrelere geçmiş olma ihtimali yüksektir. Karın ağrısı, şişkinlik , sindirim bozuklukları , sık ve zor idrar yapma, kilo kaybı , menapoz sonrası kanama gibi belirtiler varsa en kısa sürede doktora baş vurulmalıdır. Bu kansere özgü tarama testi yoktur. Bu nedenle periyodik muayeneler aksatılmamalıdır.

TANI :

Yumurtalık kanserinin tanısında en önemli yöntem pelvik muayene ve hemen ardından uygulanan ultrasonografi ile bu bölgenin incelenmesidir. Ayrıca MR ve tomografi ile inceleme de hastalığın yaygınlığı ve evresi ile ilgili bilgi verir. Bazı kan testleri de ( özellikle Ca 125 gibi ) hem hastalığın tanısında hem de takibinde kullanılmaktadır.
Pek çok durumda yumurtalık kanseri herhangi bir nedenle yapılan ultrason , MR. veya tomografi gibi incelemelerde tesadüfen ortaya çıkmaktadır.
Ancak bu yöntemlerin hiçbiri kesin tanı konmasını sağlamaz. Pek çok hastada yumrutalık kitlelerinde cerrahi girişim yapılıp ameliyat esnasında patolojik inceleme yapılır, ve tanı kesinleştirilince ameliyat genişletilerek kanser cerrahisine çevrilir.

TEDAVİ

Asıl tedavi cerrahi girişimdir. Cerrahi girişim ile hasta dokular çıkarılır. Aynı zamanda hastalığın yaygınlığı saptanmış olur , yani cerrahi evrelemesi yapılır. Ameliyat sırasında pek çok hastada patolojik inceleme gerekebilir. Cerrahi girişim sonrası hastalığın evresine ve hücre tipine göre belirli kürler halinde ilaç tedavisi ( kemoterapi ) uygulanır. Kemoterapi bazen ilerlemiş olgularda cerrahi öncesi de kullanılabilir.

Tedavi girişimleri sonrası hastalar uzun süre belirli periyotlarla takip edilir. Bu kontrollerde hastalar sistematik muayene edilir. Sonrasında ultrason , MR veya tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile , Ca 125 gibi kan testleri uygulanabilir.

Hastalığın erken evrede yakalanması durumunda % 80-90 tam iyileşme olur. İleri evrelerde ise bu oran % 40-50 'ye kadar düşmektedir. Bu nedenle periyodik muayeneler yumrutalık kanseri ile savaşta en önemli yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Dermatokozmetoloji

Dermatokozmetoloji

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2021 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek