Ortopedi, Latince kökenli orthos (düzgün) ve pedia (çocuk) sözcüklerinin birleşiminden oluşan ''düzgün çocuk'' anlamına gelmektedir.

Ortopedi ve travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemindeki doğumsal ve sonradan edinilmiş hastalıkları inceleyip, teşhis ederek, hastalara en uygun medikal ve cerrahi tedaviyi bilimsel düzeyde planlayarak uygulamaktadır. Hastalar, tedavi planları ile ilgili olarak uzman doktorumuz tarafından tüm detaylarıyla bilgilendirilmektedir. Ortopedi ve travmatoloji, teknolojik ve bilimsel ilerlemeler ışığında sürekli gelişen ve değişen bir daldır.

Alt Dalları:

  • Artroplasti ameliyatları ( kalça ve diz eklemi protez ameliyatları)
  • Diz cerrahisi ve artroskopik cerrahi (görüntülü eklem cerrahisi)
  • Spor yaralanmaları
  • Çocuk ortopedi ve travmatolojisi
  • Omuz ve dirsek cerrahisi
  • Ayak ve ayak bileği cerrahisi
  • Kırık ve çıkıkların medikal ve cerrahi tedavisi

Artroplasti hastalıklı ve fonksiyonlarını kaybetmiş bir eklemin cerrahi yolla yeniden şekillendirilmesi veya oluşturulmasıyla tekrar iş görebilir hale getirilmesidir.

Vücutta en sık görülen eklem ağrıları arasında omuz bölgesi yer almaktadır. Sıkışma sendromu, omuz döndürücü kas grubu yaralanmaları, omuz çıkıkları, omuz çevresi kırıklarının tanı ve tedavisi (medikal ve cerrahi) ortopedi ve travmatoloji uzman doktoru tarafından yapılmaktadır.

Bilinçsiz yapılan spor beraberinde yaralanmaları da getirmektedir.en çok travmaya maruz kalan bölgeler olarak; diz,ayak bileği,kalça ve kasık bölgesi, omuz eklemi, baldır, uyluk, dirsek, el ve el bileği sayılabilir.

Çocukların doğuştan var olan kas-iskelet sistemindeki patolojiler ve her türlü kırık ve çıkıklarının tanısı ve tedavisi (medikal ve cerrahi) ortopedi ve travmatoloji uzman doktoru tarafından yapılmaktadır.

Dizler diğer eklemlere göre en fazla yüke maruz kalan eklemdir. Diz eklemindeki menisküs, ön çapraz bağ, eklem kıkırdağı, kapsül gibi yapıların yaralanmaları, sinovit yani eklem zarının kalınlaşması, erken ve orta dereceli diz eklemi kireçlenmesi, eklem içi kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilebilmektedir.

Ayak bileği bağ yaralanmaları ve kırıkları, ayak kemikleri kırıkları, (başparmak eğriliği) halluks valgus,topuk dikeni,sinir sıkışmaları, plantar fasiit v.b. birçok  problemin tanı ve tedavisi (medikal ve cerrahi) ortopedi ve travmatoloji uzman doktoru tarafından yapılmaktadır.

El ve el bilek kırıkları, (parmak,tarak kemiği,el bilek küçük kemikleri,ön kolun radius ve ulna kemikleri) el ve dirsekte sinir sıkışmaları (karpal tünel, kübitel tünel) tetik parmak, çıkıklar...